Projekt ustawy o refundacji leków do komisji senackiej

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   01-04-2011, 06:47

Projekt ustawy o refundacji leków do komisji senackiej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ograniczenie popytu na leki i większa kontrola wydatków na leki refundowane to tylko niektóre plany senatorów do ustawy refundacyjnej.

We wtorek (5 kwietnia) senacka Komisja Zdrowia rozpatrzy ustawę refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych przyjętą 25 marca 2011 roku przez Sejm.

Zgodnie z ordynacją
Jak dowiedział się portal rynekaptek.pl, senatorowie chcą wprowadzić zmiany, które pozwolą uzyskać dodatkowe oszczędności. Chodzi głównie o regulacje dotyczące leków refundowanych, do których dopłaca budżet.

Mimo że ustawa prowadzi do ograniczenia stosowania promocji, rabatów, upustów i sprzedaży leków za jeden grosz, a cena leku ma być jednakowa we wszystkich aptekach, zachodzą obawy, że przepis ten zostanie ominięty i nadal będzie dochodzić do nieprawidłowości.

Ponieważ chodzi o leki, do których Państwo dopłaca, senatorowie chcą większej kontroli nad ich dystrybucją. Realizację tego zadania ułatwi wprowadzenie recept elektronicznych. Po wejściu w życie nowych przepisów, zarówno lekarz jak i farmaceuta będzie miał wgląd do ostatniej ordynacji lekarskiej.

W przypadku leków refundowanych, pacjent nie będzie mógł kupić kolejnego opakowania leku, jeżeli system wskazuje, że zgodnie z ordynacją lekarską, powinien jeszcze posiadać zapas leków na kontynuowanie terapii. Projekt zakłada, że będzie mógł kupić lek w każdej chwili, ale ze 100 procentową odpłatnością.

Podatek od stanowisk
Zmiany dotyczą także obszaru funkcjonowania aptek. Zgodnie z sugestią senatorów, wprowadzony zostanie podatek od liczby stanowisk w aptece służących do wydawania towarów innych niż produkty lecznicze. Pomysł wzorowany jest na XIX-wiecznym podatku od okien we Francji: im większa liczba okien, tym większa opłata.

Rozwiązanie wprowadza oddzielenie sprzedaży leków od innych towarów znajdujących się w asortymencie aptek. Często bowiem pacjenci skarżą się, że tracą dużo czasu stojąc w kolejce po leki, ponieważ klient stojący przed nimi dokonuje wyboru przysłowiowych kapci.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH