Przeciwnicy sztywnych cen: to zamach na programy lojalnościowe

POLITYKA LEKOWA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   09-03-2011, 07:03

Przeciwnicy sztywnych cen: to zamach na programy lojalnościowe

Polska z brakiem rozwiniętych prywatnych systemów refundacji kosztów zakupu leków, z jednym z najwyższych poziomów współpłacenia pacjentów za leki refundowane, stała się mekką dla rozwoju programów lojalnościowych.

I chociaż istota programów sprowadza się do skłaniania pacjentów, by kupowali jak najczęściej i jak najwięcej leków w aptece objętej danym programem, to jednak z ich istnienia wielu było zadowolonych.

Obecnie każda większa hurtownia ma program lojalnościowy. Ich popularność jest wprost proporcjonalna do udziałów danego gracza w rynkowym torcie. Dlatego też najbardziej znane programy to: Dbam o Zdrowie (PGF), Świat Zdrowia (Torfarm), Apteka z Sercem (Farmacol), Apteka Dobrych Cen (Prosper) i Bonus Pharma (ACP Pharma).


Końcem programów lojalnościowych może być zakaz ich stosowania zawarty w ustawie refundacyjnej. Z punktu widzenia beneficjentów programów lojalnościowych najgorszym rozwiązaniem są tzw. sztywne ceny farmaceutyków. „Najgorszym”, bo to swego rodzaju zamach na podstawę funkcjonowania takich programów.


Wielostronna krytyka
 
„Usztywnienie” cen znalazło się w ogniu miażdżącej krytyki z wielu stron. Eksperci PwC stwierdzają: „Przywiązanie Ministerstwa Zdrowia do powracającej koncepcji wprowadzenia stałych cen i marż jest pomysłem pozostającym w sprzeczności z tendencjami obecnymi na innych rynkach o strategicznym znaczeniu dla gospodarstw domowych w Polsce (np. rynek gazu i energii elektrycznej), na których obserwuje się odchodzenie od mechanizmów ustalania cen urzędowych i wprowadzanie mechanizmów wolnorynkowej konkurencji.”

Piotr Kula, prezes firmy PharmaExpert, przewiduje wzrost poziomu zapłaty pacjenta: - Wynika on bezpośrednio z dwóch przyczyn: ze wzrostu cen rynkowych do poziomu maksymalnej ceny urzędowej i z rezygnacji ze sprzedaży leków refundowanych z obniżoną zapłatą.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH