Punkty apteczne walczą o swoją przyszłość

POLITYKA LEKOWA

Autor: Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl   22-12-2009, 08:00

Punkty apteczne walczą o swoją przyszłość Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niedawno wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapewnił w Sejmie, że resort nie zamierza likwidować punktów aptecznych i sklepów zielarskich. Dodał, że ministerstwo stara się rozwiązać problemy tych placówek w związku z listą produktów, jakie mogą sprzedawać.

– Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że obecnie większość punktów aptecznych w naszym kraju zapewnia pełen asortyment łamiąc przy tym prawo. Kupują w innych aptekach leki, które są roznoszone, albo wydane w tychże punktach, a to przecież jest bezsensowne rozwiązanie – podkreśla Stanisław Piechula.

Punktów aptecznych broni natomiast Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska: – Polska stoi małymi miasteczkami i wsiami, a tam takie punkty pozwalają na zaspokojenie potrzeb pacjentów, często ludzi w podeszłym wieku z chorobami przewlekłymi, którzy muszą zażywać wiele leków przepisywanych przez lekarza.

Jest jeszcze ekonomia

– Nie jest możliwe, aby na wsi działała apteka z pełnym asortymentem, która musi prowadzić system zmianowy, itd. Możemy przecież rozważyć, że aptekę chciałby założyć magister farmacji będący na emeryturze, gdzieś, powiedzmy, nieopodal własnego domu. Pozostaje jednak pytanie – jak szybko musiałby ją zamknąć? – prezes Rej zwraca uwagę na aspekt finansowy całej sprawy.

Przyznaje, że wprowadzenie wykazu zbyt ograniczającego liczbę produktów dopuszczonych do sprzedaży w punktach aptecznych jest błędem.

– Jaki byłby sens prowadzenia punktów aptecznych, skoro pacjent nie mógłby w nich kupić produktów leczniczych niezbędnych w jego terapii? – pyta prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska. – I chyba nikt nie będzie przekonywał, że punkt bez takich leków będzie przynosił dochody opierając się wyłącznie na sprzedaży kosmetyków czy suplementów diety?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH