PZPPF: nadmierny fiskalizm zahamuje rozwój krajowego przemysłu farmaceutycznego

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   04-01-2011, 16:36

PZPPF: nadmierny fiskalizm zahamuje rozwój krajowego przemysłu farmaceutycznego

Zdaniem przedstawicieli krajowych producentów leków, zaproponowane w ustawie o refundacyjnej rozwiązania zahamują rozwój krajowej branży farmaceutycznej.


Jego zdaniem, proponowane w ustawie próby regulacji cen leków w odniesieniu do podaży są nietrafione: - W tym zakresie resort zdrowia wprowadza de facto dwa mechanizmy: pay-back i porozumienia wolumenowo-cenowe (PVC), które odnoszą się głównie do wytwórców leków innowacyjnych.  

Ci producenci uzgadniają z resortem cenę w zależności od planowanej sprzedaży. Jeśli ta cena będzie wyższa, minister może ją obniżyć w roku następnym lub zastosować inne rozwiązanie, co nie jest zbyt precyzyjnie zapisane w ustawie o refundacji.

- Producenci leków oryginalnych zostaną niejako przesunięci do systemu PVC, z wyłączeniem ich działalności w sektorze generycznym. Ponieważ jednak pay-back jest liczony od wszystkich leków na rynku, dlatego za ten system zwrotów zapłacą głównie producenci leków generycznych – uważa Wojciech Kuźmierkiewicz.

Postulaty PZPPF
PZPPF przypomina również, że zgodnie z projektem ustawy każdy nowo wprowadzony lek, również generyczny, w roku budżetowym będzie wchodził w system pay-backu, niezależnie od tego czy firma sprzeda 100 czy 100 tys. opakowań. - Również jeśli firma sprzeda tyle samo opakowań leku, co w roku poprzednim, również wchodzi w system zwrotów – dodaje prezes Kuźmierkiewicz.

Dlatego Związek domaga się zmiany kontrowersyjnych przepisów ustawy i postuluje:

• usunąć z ustawy 17% limitu wydatków na refundację leków;
• wyłączyć leki generyczne z systemu zwrotów;
• wprowadzić system podzialu finansowego ryzyka przekroczenia budżetu między NFZ a producentami leków;
• wprowadzic odpisy od proponowanego 3% podatku obrotowego na badania i rozwój;
• kreowanie polityki sprzyjającej stymulowaniu rozwoju krajowego przemysłu.

Projekt ustawy znajduje się obecnie w podkomisji sejmowej.

Na podstawie konferencji "Ocena skutków projektu ustawy o refundacji leków" zorganizowanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (Warszawa, 4 stycznia 2011r.). 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH