PZPPF: "nie" dla odrębnych grup limitowych

POLITYKA LEKOWA

Autor: PZPPF/ rynekaptek.pl   05-04-2017, 13:05

PZPPF: "nie" dla odrębnych grup limitowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wbrew pojawiającym się w mediach publikacjom, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego informuje, że krajowi producenci leków nie popierają uznaniowego wyodrębnia leków do osobnych grup limitowych - informuje Związek w komunikacie.

Uważamy, że decyzja resortu zdrowia o wycofaniu tego zapisu z projektu zmiany ustawy refundacyjnej (nowelizowanej zmianą ustawy oświadczeniach zdrowotnych) jest racjonalna i rozsądna - dodano w informacji rozsyłanej do mediów.

Zdaniem PZPPF, wprowadzenie tych regulacji spowodowałoby naruszenie obowiązujących zasad konkurencyjności cenowej i skutkowałoby stratą publicznego płatnika (NFZ) sięgającą  500 mln zł rocznie.

- Krajowi producenci leków popierają natomiast działania Ministerstwa Zdrowia mające na celu zahamowanie nielegalnego wywozu leków z kraju. Podkreślają jednocześnie, że zastosowane mechanizmy nie mogą stanowić zagrożenia dla systemu refundacji i krajowej branży farmaceutycznej. Dlatego deklarują chęć i gotowość do współpracy z resortem zdrowia w wypracowaniu skutecznych i bezpiecznych rozwiązań bez naruszania skutecznie funkcjonującego systemu refundacji - napisano.

- Usunięty przez Ministra Zdrowia zapis umożliwiający wyodrębnianie leków z grup limitowych bez wskazań medycznych zahamowałyby funkcjonowanie konkurencji na rynku leków, która gwarantuje szeroki dostęp do terapii medycznych - mówi Piotr Błaszczyk prezes PZPPF.

Dodaje, że Związek wspiera intencje zahamowania nielegalnego wywozu leków z Polski i oferuje wsparcie oraz pomoc krajowych producentów w realizacji tego celu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH