PZPPF: opóźnienie wejścia tańszych leków na rynek uderza nas po kieszeni

POLITYKA LEKOWA

Autor: MAK/rynekaptek.pl   26-01-2010, 16:21

PZPPF: opóźnienie wejścia tańszych leków na rynek uderza nas po kieszeni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 70 mln zł w ciągu jednego roku stracił NFZ przez opóźnienia związane z wpisaniem tylko jednego leku generycznego na listę refundacyjną - informuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).

26 stycznia, podczas konferencji w Warszawie, PZPPF powołał się m.in. na wyniki ostatniego badania GfK Polonia dla Rzeczpospolitej, które pokazało, że znaczny odsetek Polaków rezygnuje z kupowania niezbędnych leków z powodów finansowych.

– W tym roku w budżecie NFZ jest o 400 mln zł mniej pieniędzy na dopłaty do leków, dlatego polityka lekowa powinna wykorzystywać wszelkie możliwości eliminowania zbędnych wydatków. Do ich nieuzasadnionego wzrostu prowadzi opóźnianie wpisywania tańszych leków generycznych na listy refundacyjne – informuje PZPPF.

Tymczasem, zdaniem Związku, niektóre tańsze odpowiedniki leków oryginalnych czekają na refundację nawet rok. 11-miesięczne oczekiwanie na refundację leku generycznego na astmę, kosztowało NFZ około 73 mln zł. Gdyby w tym czasie Fundusz, zamiast droższego o 36 zł leku, na który wygasł patent, refundował tańszy lek generyczny, zaoszczędziłby właśnie 73 mln zł – szacuje Związek.

Aby uniknąć takich sytuacji, PZPPF, przypomniał swoje propozycje, dotyczące tzw. ustawy refundacyjnej, której projekt rząd ma niebawem ogłosić, m.in.:  automatyczny wpis leku generycznego na wykazy refundacyjne (niezwłocznie po rejestracji) oraz usprawnienie rejestracji leków – w tym utworzenie Agencji Leków, której budżet byłby tworzony w głównej mierze z opłat wnoszonych przez podmioty rejestrujące leki.

Ma to zapewnić elastyczność kształtowania wynagrodzeń ekspertów oceniających dokumentacje rejestracyjne, a także umożliwić zatrudnienie większej liczby ekspertów. W krajach Wspólnoty budżety agencji są tworzone w ok. 70% z opłat rejestracyjnych i uzupełniane przez rządowe dotacje budżetowe – przypomina PZPPF.

Związek chce także wyeliminowania możliwości ingerencji producentów leków oryginalnych w proces rejestracji leków generycznych oraz wprowadzenie do ustawy obowiązku dochodzenia przez NFZ rekompensaty strat wynikających z nieuzasadnionego wniosku skutkującego sądowym zakazem sprzedaży leku generycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH