QuintilesIMS o listopadowej liście leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: QuintilesIMS/ rynekaptek.pl   26-10-2017, 08:41

QuintilesIMS o listopadowej liście leków refundowanych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ostatnia w tym roku lista refundacyjna przynosi pacjentom poszerzony dostęp zarówno do skutecznych i nowoczesnych terapii, jak i bezpłatnych leków z listy „S”. Wykaz leków obejmujący programy lekowe został rozszerzony o cztery innowacyjne cząsteczki.

Pacjenci powyżej 75 roku życia zyskali dostęp do trzech nowych substancji czynnych stosowanych w przeroście gruczołu krokowego.

Refundacja na rynku aptecznym
W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 50 kodów EAN. Wśród nowo wprowadzonych produktów znalazł się pierwszy lek biopodobny do leku referencyjnego zawierającego cząsteczkę insulin lispro. Został on dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej we wrześniu 2017 roku.

Tym samym do 7 wzrosła liczba leków biopodobnych dostępnych w ramach refundacji aptecznej. W okresie styczeń – wrzesień 2017 roku wartość sprzedaży sześciu wcześniej dostępnych produktów wyniosła blisko 55 mln zł (licząc w cenach detalicznych brutto), a kwota dopłat pacjentów była na poziomie 5,3 mln złotych.

Pozostałe leki, które znalazły się na liście aptecznej, to leki generyczne. Spośród nowo dodanych produktów w okresie styczeń – wrzesień 2017 roku sprzedawało się 6 pozycji. Pacjenci, kupując te leki ze 100% odpłatnością (bez refundacji, w cenach detalicznych brutto), wydali na nie blisko 5,5 tys. złotych. W porównaniu do poprzedniego obwieszczenia 35 produktów zostało usuniętych z refundacji aptecznej. W okresie styczeń – wrzesień 2017 roku ich sprzedaż osiągnęła wartość 6,9 mln złotych. NFZ wydatkowała na nie kwotę 4,3 mln zł. Usunięte leki mają swoje refundowane odpowiedniki, w związku z czym pacjent ma możliwość wykupienia ze zniżką odpowiednika leku wypisanego na recepcie, a koszty terapii nie będą wyższe od ponoszonych obecnie.

Zmiany wysokości dopłaty pacjenta (obniżki i podwyżki) dotyczyły w sumie 584 pozycji leków. Dla 216 produktów spadła dopłata do leku, przy czym zmiana o 10 zł lub więcej dotyczyła 28 produktów.

Dla 368 produktów wzrosła dopłata do leku, przy czym zmiana o 10 zł lub więcej związana była także z 28 produktami. W większości przypadków wzrost dopłaty pacjenta jest wynikiem obniżenia cen zbytu wybranych produktów w danej grupie limitowej będącego następstwem wcześniejszych wejść na listy refundacyjne pierwszych odpowiedników generycznych. Objęcie refundacją leków ze statusem pierwszego odpowiednika powoduje obniżenie limitu finansowania i możliwy przejściowy wzrost dopłat do leków, których cena detaliczna przekracza limit finansowania.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH