QuintilesIMS o listopadowej liście leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: QuintilesIMS/ rynekaptek.pl   26-10-2017, 08:41

QuintilesIMS o listopadowej liście leków refundowanych Firma podsumowuje listopadowy wykaz leków refundowanych

Ostatnia w tym roku lista refundacyjna przynosi pacjentom poszerzony dostęp zarówno do skutecznych i nowoczesnych terapii, jak i bezpłatnych leków z listy „S”. Wykaz leków obejmujący programy lekowe został rozszerzony o cztery innowacyjne cząsteczki.


Katalog zmian związanych z wprowadzeniem nowych cząsteczek uzupełnia dodanie nowego leku zawierającego mepolizumab do programu lekowego „Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IGE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej”. Lek ten został dopuszczony do obrotu na mocy decyzji Komisji Europejskiej wydanej w grudniu 2015 roku i obecnie jest sprzedawany w 16 krajach europejskich.

Nie mniej istotne w kontekście dostępu do nowych terapii jest dodanie nowej postaci leku już wcześniej refundowanego w ramach istniejącego programu związanego z leczeniem chorób reumatoidalnych.

Zmiana postaci leku z dożylnej, która wymaga podania przez personel medyczny, na podskórną oraz przeszkolenie pacjenta umożliwią samodzielne podanie sobie leku przez chorego. W przypadku chorób reumatoidalnych jest to korzystne zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i wysokości kosztów pośrednich wynikających z absencji chorego w miejscu pracy.

W porównaniu do obecnie obowiązującego obwieszczenia z refundacji w ramach programów lekowych i chemioterapii usunięto jedną cząsteczkę – tadalafil – wskazaną w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego. W okresie styczeń – lipiec 2017 roku NFZ zrefundował 33 opakowania tego leku, ponosząc koszty na poziomie 70 tys. złotych. W ramach programu lekowego związanego z tym wskazaniem pacjenci mają zapewniony dostęp do czterech innych substancji czynnych, których łączny koszt refundacji NFZ wyniósł blisko 34 mln złotych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH