Raporty skrócone HTA będą także w Polsce

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   20-04-2011, 07:28

Raporty skrócone HTA będą także w Polsce

Skrócone raporty oceny technologii medycznych są coraz częściej wykorzystywane w procesie podejmowania decyzji EBHC. Ich wprowadzenie planuje również polska Agencja Oceny Technologii Medycznych.


Autorzy raportu zwracają uwagę, że nie chodzi o to, by stworzyć jednolitą, wspólną dla wszystkich agencji metodologię opracowania raportu, ale stworzenie ram standardowego postępowania, które uwiarygodni takie raporty i umożliwi ich dalsze wykorzystywanie.

W Kanadzie głównie chodzą na skróty
W modelu australijskim funkcjonują trzy rodzaje raportów skróconych: evidence essentials, rapid review i accelerated systematic review. Najbardziej skróconą, syntetyczną formą są raporty evidence essentials, opracowywane w najkrótszym czasie. Bardziej rozbudowaną formę stanowią rapid review, zaś accelerated systematic review pod względem sposobu postępowania nie różnią się zasadniczo od pełnego przeglądu. Co je odróżnia? Do tego rodzaju raportu nie są włączane badania o niższym poziomie wiarygodności.

Obecnie w modelu kanadyjskim raporty skrócone stanowią zdecydowaną większość wszystkich raportów opracowywanych przez kanadyjską agencję HTA. Ich cechą charakterystyczną są raporty dostosowanie bezpośrednio do potrzeb decydenta. Jako czynnik nadrzędny uznaje się czas przeznaczony na realizację zlecenia. Zatem takich raportów powstaje dużo, szybko i koszt ich uzyskania jest stosunkowo niewielki. Od 2004 roku powstało ok. 1400 raportów skróconych. Szczególnie w ostatnich latach widać sporą dynamikę wzrostu: 50 proc. wzrost w latach 2008-2009 względem lat 2007-2008.

Również w Wielkiej Brytanii płatnik korzysta z tej ścieżki oceny technologii medycznych. NICE może zlecić opracowanie raportu skróconego jednej ze swoich jednostek naukowo-badawczych. Jednym z rodzajów takich raportów są Aggressive Research Intelligence Facility (ARIF), które wcześniej funkcjonowały jako przegląd systematyczny opracowań wtórnych. W odróżnieniu od raportów przygotowywanych w Australii i Kanadzie, informacje gromadzone w ramach raportów skróconych dotyczą tylko efektywności klinicznej, bez oceny efektywności kosztowej. Charakteryzują się wysoką wiarygodnością.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH