Realne marże apteczne będą niższe niż wynika z urzędowej tabeli marż

POLITYKA LEKOWA

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   02-03-2011, 11:12

Realne marże apteczne będą niższe niż wynika z urzędowej tabeli marż

Analiza poprawionej tabeli marż w trakcie prac sejmowej podkomisji zdrowia pokazuje, że nawet po tej modyfikacji wprowadzenie w życie nowego systemu naliczania marż spowoduje poważne straty w aptekach - uważa Piotr Bohater, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.

- Wydaje się, że propozycja naliczania marż aptecznych tylko do limitu refundacji nie została w Ministerstwie Zdrowia gruntownie przeanalizowana. Pozornie prosta idea zachęcania aptekarzy do wydawania tańszych odpowiedników ma nieoczekiwane konsekwencje.

Zdaniem prezesa Bohatera, nowa tabela marż aptecznych zaproponowana przez sejmową podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o refundacji leków, jest w porównaniu z pierwotnym projektem przekazanym do sejmu korzystniejsza, ale jedynie dla leków o limicie poniżej 80 złotych.

- Marże apteczne dla leków o limicie powyżej 100 zł będą jeszcze niższe. Utrzymany też został kuriozalny zapis o naliczaniu marż aptecznych tylko do limitu refundacyjnego – podkreśla prezes Bohater.

Ocenia, że w praktyce realne marże apteczne będą dla wielu leków znacznie niższe, niż wartości podane w urzędowej tabeli marż. Wbrew oczekiwaniom marża apteczna dla ponad 150 leków refundowanych, których obecna cena detaliczna nie przekracza 50 zł będzie wynosić zaledwie kilka
procent.

W nowym systemie decydujący wpływ na marżę apteczną będzie miała nie cena hurtowa tylko limit refundacji, który jest obecnie dużo niższy, niż cena dla bardzo dużej liczby leków refundowanych.

Zgodnie z nową tabela marż każde obniżenie poziomu limitu spowoduje obniżenie poziomu marży aptecznej dla danego leku.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH