Resort podważa kompetencje Komisji Europejskiej ws. tabletek „po”?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm, MM/rynekaptek.pl   11-05-2017, 15:06

Resort podważa kompetencje Komisji Europejskiej ws. tabletek „po”? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo zdrowia nie zajmuje się ideologią i nie widzi powodu, aby zmiana dotycząca tabletki „ellaOne” stała się zarzewiem do wzrostu liczny aborcji dokonywanych nielegalnie - powiedział Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia na posiedzeniu Komisji Zdrowia 11 maja br.

- Dlaczego resort zdrowia promuje podziemie aborcyjne w Polsce? Ograniczanie dostępu do antykoncepcji i jednoczesne promowanie środków na erekcję, klauzuli sumienia oraz kalendarzyka przedmałżeńskiego świadczą o takim działaniu - powiedziała Monika Wielichowska z PO.

Monika Rosa z Nowoczesnej stwierdziła natomiast, że pozostaje tylko apel do rządzących o rozsądek: - Przy tej ustawie należy wziąć pod uwagę argumenty racjonalnie a nie ideologiczne.

Skierowała także pytanie do obecnego na posiedzeniu wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza:

- Czy podważa Pan kompetencje Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Leków w sprawie dopuszczenia preparatu „dzień po” na rynek europejski bez recepty?

W odpowiedzi na pytanie wiceminister Tombarkiewicz przypomniał, że „Unia Europejska nie wykluczyła możliwości podjęcia przez państwa członkowskie pewnych działań zmierzających do ograniczenia dostępności antykoncepcji awaryjnej, w zakresie jakie dane państwo uzna za stosowne”.

Dodał również, że ministerstwo zdrowia nie zajmuje się ideologią i nie widzi powodu, aby zmiana dotycząca tabletki „ellaOne” stała się zarzewiem do wzrostu liczny aborcji dokonywanych nielegalnie.

Elżbieta Radziszewska z PO odniosła się z kolei do procesu utworzenia, jak określiła, „spec zapisu”, który faworyzowałby tylko jedną grupę leków:

- Nie ma uzasadnienia do utworzenia takiego zapisu ustawowego, który zakłada, że preparaty z jednej tylko grupy są lekami przepisywanymi na receptę.

Zwróciła uwagę, że „spec ustawa” została utworzona wyłącznie w przypadku środków antykoncepcyjnych, natomiast pominięto inne grupy leków niebezpiecznych, takich jak antybiotyki, leki przeciwbólowe, immunosupresyjne, przeciwnowotworowe czy preparaty narkotyczne.

- „Spec zapis” dotyczący tabletek antykoncepcyjnych utworzono tylko po to, aby jeden typ pigułek – czyli „dzień po” - po cichu umieścić jako leki wydawane wyłącznie na receptę – argumentowała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH