Ministerstwo zdrowia prezentuje kluczowe założenia ustawy refundacyjnej. Dzięki niej ma się zwiększyć dostęp do terapii, a wprowadzone mechanizmy wymuszą presję cenową na producentów leków.
Nowy system refundacyjny ma być bardziej przyjazny pacjentom chorym przewlekle. Polityka lekowa będzie tworzona w oparciu o przejrzyste kryteria – takie m.in. zmiany zapowiedzieli przedstawiciele ministerstwa zdrowia podczas spotkania prasowego na Miodowej (13 września 2010r.).
15 procent udziału w rynku
Projekt wprowadza rozwiązania dotyczące limitów i poziomów odpłatności.
– Zmieniono sposób wyznaczania limitu podstawy, z leku najtańszego objętego refundacją na oparty o udział grupy leków na rynku. Udział musi wynosić minimum 15 procent – wyjaśnił Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji ministertwa zdrowia. Dotąd zdarzało się, że najtańszy lek w grupie wyznaczający limit stanowił 1 proc. udziału w rynku i był praktycznie niedostępny dla chorych.
Zdaniem resortu, w ustawie przyjęto bardziej korzystną dla pacjenta metodę obliczania limitu finansowania opartą na cenie hurtowej produktu refundowanego. – Dotąd limit finansowania był liczony od ceny detalicznej. Teraz będzie zauważalne nieznaczne zwiększenie limitu finansowego na każdym leku, a pacjent zapłaci mniej – dodał dyrektor Fałek.
Inne zmiany w zakresie zmiany kryteriów poziomu odpłatności i sposobu ustalania grup limitowych to:
• produkt leczniczy będzie kwalifikowany do poszczególnych poziomów odpłatności na podstawie kryterium ekonomicznego wysokości kosztów terapii w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
• do jednej grupy limitowej kwalifikowane będą leki posiadające tę samą nazwę międzynarodową albo inne nazwy międzynarodowe, ale o podobnym działaniu terapeutycznym, o ile posiadają te same wskazania, w ktorych są refundowane i mają podobną skuteczność.
• uporządkowanie wykazu leków refundowanych. Ministerstwo chce odejść od wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz chorób przewlekłych i leków stosowanych w chorobach przewlekłych. Będzie ukazywać się jeden wykaz z określeniem, przy jakich kryteriach zdrowotnych występujących u osoby uprawnionej refundacja jest zasadna.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych