Resort zdrowia: ochrona patentowa leków tak, ale w granicach prawa

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ, AK/rynekaptek.pl   24-03-2010, 07:11

Resort zdrowia: ochrona patentowa leków tak, ale w granicach prawa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polski rząd opowiada się za szybszym dostępem pacjentów do leków generycznych (tańszych odpowiedników leków innowacyjnych).

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji społecznych projekt stanowiska rządu do dokumentu „Communication from the Commision – Executive Summery of the Pharmaceutical Sector Inquiry Report COM (2009) 351”.

Przypomnijmy, że chodzi o opublikowane w lipcu 2009 r. sprawozdanie Komisji Europejskiej, podsumowujące analizę sektora farmaceutycznego na Starym Kontynencie. Producenci leków odtwórczych podkreślają, że Komisja Europejska zaleca dążenie do oszczędności w budżetach ochrony zdrowia poprzez szersze wprowadzanie generyków na rynek.

Z kolei przedstawiciele firm innowacyjnych obecnych w naszym kraju widzą w dokumencie KE sprzymierzeńca w budowaniu sprawnego systemu patentowego, broniącego pozycji ich produktów.

Jak napisano w stanowisku resortu zdrowia, polski rząd popiera działania mające na celu zapewnienie szybkiego dostępu pacjentów do generycznych produktów leczniczych po wygaśnięciu ochrony patentowej, bez zbędnych i nieuzasadnionych opóźnień.

Oczywiście rząd opowiada się za ochroną patentową nowych produktów, ale jest zdecydowanie przeciwny niezgodnym z prawem praktykom, takim jak składanie wniosków o zabezpieczenie, które to wnioski jedynie opóźniają wejście na rynek tańszego odpowiednika leku innowacyjnego lub mają charakter walki z konkurencją.

Leki generyczne są produktami odtwórczymi, zawierającymi tę samą substancję leczniczą, co leki referencyjne, a ich równoważność z lekiem referencyjnym jest potwierdzona w odpowiednich badaniach biorównoważności. Za biorównoważne uważa się takie substancje czynne, które wywierają takie samo działanie i mogą być stosowane zamiennie bez zagrożenia dla chorego.

To powoduje, że pojawiające się w obrocie leki generyczne stanowią konkurencję dla leków oryginalnych, powodując spadek cen leków oryginalnych, przez co stają się bardziej dostępne dla pacjentów.

Więcej na stronie resortu zdrowia: http://www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH