
Wiceminister zdrowia Marek Twardowski tryska optymizmem, bo resort przedstawił założenia do projektów ustaw porządkujących rynek farmaceutyczny.
- Dotychczasowym ekipom się to nie udawało. Nasi oponenci polityczni będą na forum publicznym nas krytykować, ale tak naprawdę nam kibicują - mówi minister. Jego zdaniem, na zmianach zyskają pacjenci. Co innego wynika z analiz firm badawczych, które twierdzą, że MZ nie może przedstawić konkretnych danych na potwierdzenie swoich tez. Zamiast rysować tabelki i wykresy, ministerstwo wyjaśnia, w jaki sposób proponowane zmiany wzmocnią mechanizmy ochrony pacjenta, czyli niższe ceny w aptece i zwiększenie udziału NFZ w finansowaniu leków stosowanych w chorobach przewlekłych.
Celem zmian jest m.in. to, by Fundusz dopłacał najmniej do leków dla tych pacjentów, którzy chorują doraźnie i kupują leki sporadycznie, zaś najwięcej do leków dla chorych na schorzenia przewlekłe.
Z analizy danych leków refundowanych przez opolski oddziału NFZ za 2007 rok wynika, że dla pacjentów pomiędzy 21 a 37 rokiem życia wskaźnik procentowej wartości refundacji w cenie leku wynosił ponad 68 procent, zaś dla pacjentów w wieku 60-75 lat wynosił 60 procent. Oznacza to, że młodzi, pracujący ludzie uzyskują jak dotąd większe wsparcie refundacyjne, niż osoby starsze, które częściej wymagają stałego stosowania leków, a ich dochody są ograniczone.
Wiceminister zdrowia Marek Twardowski tryska optymizmem, bo resort przedstawił założenia do projektów ustaw porządkujących rynek farmaceutyczny. - Dotychczasowym ekipom się to nie udawało. Nasi oponenci polityczni będą na forum publicznym nas krytykować, ale tak naprawdę nam kibicują - mówi minister. Jego zdaniem, na zmianach zyskają pacjenci. Co innego wynika z analiz firm badawczych, które twierdzą, że MZ nie może przedstawić konkretnych danych na potwierdzenie swoich tez. Zamiast rysować tabelki i wykresy, ministerstwo wyjaśnia, w jaki sposób proponowane zmiany wzmocnią mechanizmy ochrony pacjenta, czyli niższe ceny w aptece i zwiększenie udziału NFZ w finansowaniu leków stosowanych w chorobach przewlekłych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych