Resort zdrowia porządkuje rynek farmacetyczny - zyskać ma pacjent

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   04-12-2009, 07:00

Resort zdrowia porządkuje rynek farmacetyczny - zyskać ma pacjent Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski tryska optymizmem, bo resort przedstawił założenia do projektów ustaw porządkujących rynek farmaceutyczny.

- Dotychczasowym ekipom się to nie udawało. Nasi oponenci polityczni będą na forum publicznym nas krytykować, ale tak naprawdę nam kibicują - mówi minister. Jego zdaniem, na zmianach zyskają pacjenci. Co innego wynika z analiz firm badawczych, które twierdzą, że MZ nie może przedstawić konkretnych danych na potwierdzenie swoich tez. Zamiast rysować tabelki i wykresy, ministerstwo wyjaśnia, w jaki sposób proponowane zmiany wzmocnią mechanizmy ochrony pacjenta, czyli niższe ceny w aptece i zwiększenie udziału NFZ w finansowaniu leków stosowanych w chorobach przewlekłych.

Celem zmian jest m.in. to, by Fundusz dopłacał najmniej do leków dla tych pacjentów, którzy chorują doraźnie i kupują leki sporadycznie, zaś najwięcej do leków dla chorych na schorzenia przewlekłe.

Z analizy danych leków refundowanych przez opolski oddziału NFZ za 2007 rok wynika, że dla pacjentów pomiędzy 21 a 37 rokiem życia wskaźnik procentowej wartości refundacji w cenie leku wynosił ponad 68 procent, zaś dla pacjentów w wieku 60-75 lat wynosił 60 procent. Oznacza to, że młodzi, pracujący ludzie uzyskują jak dotąd większe wsparcie refundacyjne, niż osoby starsze, które częściej wymagają stałego stosowania leków, a ich dochody są ograniczone.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski tryska optymizmem, bo resort przedstawił założenia do projektów ustaw porządkujących rynek farmaceutyczny. - Dotychczasowym ekipom się to nie udawało. Nasi oponenci polityczni będą na forum publicznym nas krytykować, ale tak naprawdę nam kibicują - mówi minister. Jego zdaniem, na zmianach zyskają pacjenci. Co innego wynika z analiz firm badawczych, które twierdzą, że MZ nie może przedstawić konkretnych danych na potwierdzenie swoich tez. Zamiast rysować tabelki i wykresy, ministerstwo wyjaśnia, w jaki sposób proponowane zmiany wzmocnią mechanizmy ochrony pacjenta, czyli niższe ceny w aptece i zwiększenie udziału NFZ w finansowaniu leków stosowanych w chorobach przewlekłych.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH