Resort zdrowia wyjasnia, skąd wyższe ceny za leki

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   24-08-2017, 10:09

Resort zdrowia wyjasnia, skąd wyższe ceny za leki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 września, zgodnie ze zmianami w wykazie leków refundowanych, podrożeją niektóre leki. Łącznie zdrożeć ma 286 lekarstw. Podwyżki mogą wynosić od 1 grosza do nawet 510 zł. MZ wyjaśnia, skąd te zmiany cen.

Kwestie związane z refundacją leków reguluje ustawa o refundacji. Określa ona sposób wyznaczania podstawy limitu finansowania w obrębie danej grupy limitowej. Tą podstawą jest najwyższa spośród najniższych cen hurtowych za DDD (dobową definiowaną dawkę) leku, który dopełnia 15% obrotu ilościowego, liczonego według DDD zrealizowanego w tej grupie limitowej w miesiącu poprzedzającym o 3 miesiące ogłoszenie obwieszczenia refundacyjnego.

Co się dzieje, gdy pojawia się pierwszy odpowiednik leku? - Gdy pierwszy odpowiednik leku zostaje objęty refundacją w danym wskazaniu, podstawą limitu w grupie limitowej jest cena hurtowa za DDD tego odpowiednika. Jeżeli na listę leków refundowanych wchodzą też inne odpowiedniki – podstawa limitu nie może być wyższa niż cena hurtowa za DDD pierwszego odpowiednika - informuje MZ.

Odpowiada, dlaczego leki podrożały. Przyczyny zmian cen leków są następujące: zmieniła się cena leku, który był podstawą limitu finansowania, lub inny (tańszy) odpowiednik stał się podstawą tego limitu.

Jednak - jak podkreślono - wszystkie leki, które podrożały, mają – w myśl zapisów ustawy refundacyjnej – swoje tańsze odpowiedniki.

Ponadto wzrost dopłat w przypadku obniżenia limitu finansowania zazwyczaj ma charakter przejściowy. Wnioskodawcy (firmy farmaceutyczne) na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy o refundacji mogą składać wnioski o obniżenie urzędowych cen zbytu. To zazwyczaj skutkuje obniżeniem dopłaty pacjentów. Jeżeli nie zachodzi konieczność uzupełnienia danych, wnioski tego rodzaju są rozpatrywane w ustawowym terminie do 30 dni.

- Realizując szeroko pojętą politykę lekową, przykładamy bardzo dużo uwagi do kwestii skuteczności i bezpieczeństwa refundowanych leków - dodaje resort zdrowia, zachęcając do stosowania leków generycznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH