Resort zdrowia zaskoczony: nie toczymy takiego postępowania

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-02-2021, 13:02

Resort zdrowia zaskoczony: nie toczymy takiego postępowania Pacjenci mieli nadzieję na zmiany w refundacji igieł do wstrzykiwaczy. Ministerstwo zdrowia pozbawia ich złudzeń (fot. Pixabay)

Z ogromną radością przyjęliśmy informację o rozpoczęciu w ostatnich tygodniach procesu refundacyjnego igieł do wstrzykiwaczy i wierzymy w jego pozytywne i szybkie rozstrzygnięcie - powiedziała prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Resort jest zaskoczony.

Według Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków aż 90 proc. chorych na cukrzycę stosujących insulinę wielokrotnie używa tej samej igły. Powodem jest brak ich refundacji. W sondażu przeprowadzonym w 2019 r. na zlecenie Towarzystwa 66 proc. ankietowanych przyznało, że postępuje tak ze względów finansowych, gdyż nie stać ich na zakup potrzebnej liczby igieł.

W ubiegłym tygodniu prezes Towarzystwa Anna Śliwińska wyraziła nadzieję, że to może się zmienić, gdyż jeden z producentów igieł do wstrzykiwaczy insulin złożył wniosek o refundację. - Dlatego też z ogromną radością przyjęliśmy informację o rozpoczęciu w ostatnich tygodniach procesu refundacyjnego igieł do wstrzykiwaczy i wierzymy w jego pozytywne i szybkie rozstrzygnięcie - podkreślała w informacji przekazanej PAP.

Ministerstwo Zdrowia tego jednak nie potwierdza. Rzecznik prasowy resortu Wojciech Andrusiewicz poinformował PAP, że aktualnie w MZ nie toczą się postępowania refundacyjne dla wniosków o objęcie refundacją igieł oraz igieł do wstrzykiwaczy. - Nie są również planowane zmiany w wykazach w zakresie wyrobów medycznych - dodał.

PSD zwraca uwagę, że Polska jest jednym z nielicznych już krajów w Europie, oprócz na przykład Bułgarii i Rumunii, w których igły do wstrzykiwaczy nie są̨ refundowane. Tymczasem kilkukrotne użycie tej samej igły zwiększa ryzyko powikłań insulinoterapii. Chodzi głównie o tzw. lipohipertrofię, czyli przerost tkanki tłuszczowej w miejscu wkłucia, która z kolei może prowadzić do obniżenia skuteczności przyjmowanego leczenia, epizodów niewyjaśnionej hipoglikemii oraz wahań poziomu cukru we krwi.

Towarzystwo powołuje się na raport firmy HTA Consulting, w którym wyliczono, że każdorazowa zmiana igły może zmniejszyć występowanie powikłań skórnych o 18 proc. i bólu podczas iniekcji o 79 proc. Z kolei ryzyko lipohipertrofii zmniejsza się o 26 proc., a epizodów niewyjaśnionej hipoglikemii - o 42 proc., co pomaga choremu utrzymać właściwy poziom glikemii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH