Rosyjskie Ministerstwa Zdrowia poinformowało o planie zwiększenie krajowej produkcji „strategicznie ważnych” farmaceutyków
Rosyjskie Ministerstwa Zdrowia poinformowało o planie zwiększenie krajowej produkcji „strategicznie ważnych” farmaceutyków
To część ogłoszonego wcześniej programu rozwoju opieki zdrowotnej w Rosji. Na wstępnej liście, jaką przedstawił resort, znajdują się leki mające zapobiegać przyczynom największej liczby zgonów w Rosji, tj. nowotworom, chorobom układu krążenia, chorobom zakaźnym, układu oddechowego i pokarmowego. Leki te obecnie produkowane są przez największe międzynarodowe koncerny farmaceutyczne, a przez najbliższe 2-3 lata większość z nich będzie nadal podlegać ochronie patentowej.
Rosyjski rynek farmaceutyczny wart jest obecnie 16,2 mld dolarów i rośnie najszybciej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Jednak 80 proc. sprzedawanych leków pochodzi z importu.
– Decyzja rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia jest krokiem w kierunku substytucji tego importu i osiągnięcia do roku 2020 równowagi pomiędzy lekami importowanymi i produkowanymi w kraju, co zakłada Programu Rozwoju Opieki Zdrowotnej – ocenia Dominika Grzywińska, z firmy analitycznej Frost & Sullivan.
Kreśli ona też możliwe scenariusze realizacji planu. Zarówno Sanofi-Aventis, jak i Nycomed ogłosiły już plany budowy zakładów produkcyjnych w Rosji. W ten sposób chcą skorzystać z przywilejów, należnym krajowym producentom. Jednym z nich jest możliwość ustalenia ceny leku na poziomie o 15 proc. wyższym od ceny leku importowanego.
Inwestorzy zagraniczni muszą się jednak liczyć z drugiej strony z poważnymi utrudnieniami, np. zawiłymi regulacjami administracyjnymi i skomplikowaną procedurą rejestracyjną.
– Szybszym i mniej skomplikowanym sposobem wejścia na rynek byłoby przejęcie firmy lokalnej lub strategiczne partnerstwo, uważa analityk F & S. – To rozwiązanie jest z pewnością korzystne ze względu na możliwość wykorzystania już istniejącej pozycji rynkowej czy marki firmy krajowej.
Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że wiele rosyjskich producentów farmaceutyków posiada najczęściej przestarzałe zaplecze produkcyjne, wymaga znaczących inwestycji kapitałowych i toruje drogę potencjalnym zainteresowanym. Inną możliwością jest zakup licencji na produkcję leków przez lokalnych producentów od firm zagranicznych po wygaśnięciu licencji.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych