Rynek apteczny: wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS/rynekaptek.pl   08-04-2011, 12:30

Rynek apteczny: wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wartość rynku aptecznego w marcu 2011 wzrosła o 6,6 proc. w ujęciu rok do roku - informuje firma analityczna IMS.

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (na poziomie cen hurtowych) w marcu 2011 osiągnęła blisko 2,19 mld zł. W porównaniu do lutego 2011 wartość rynku wzrosła o około 12 proc. Tegoroczna zmiana nie odbiega od notowanych w poprzednich latach.

– W marcu sprzedaż hurtowni do aptek była o ponad 130 milionów złotych wyższa niż rok wcześniej, a dynamika wartości rynku przekroczyła 6 procent. To dobry wynik, tym bardziej, że w marcu liczba zachorowań na grypę była mniejsza niż w lutym – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

W całym pierwszym kwartale 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 6,3 miliarda złotych, czyli o około 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Dziesięcioprocentowa dynamika i sprzedaż o prawie 600 mln złotych wyższa niż rok wcześniej pozwalają uznać pierwszy kwartał za bardzo udany i są dobrą prognozą na resztę roku – dodaje Gawroński. – Należy jednak pamiętać, że na wynik całego roku ogromny wpływ będą miały skutki wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH