Rynek OTC w Europie Środkowo-Wschodniej: 12 mld euro w 2012 roku

POLITYKA LEKOWA

Autor: PMR/rynekaptek.pl   06-12-2010, 07:47

Rynek OTC w Europie Środkowo-Wschodniej: 12 mld euro w 2012 roku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomiędzy 2010 a 2012 rokiem tempo wzrostu na rynku produktów OTC w Europie Środkowo-Wschodniej będzie wyższe niż w 2009.

Rynek OTC będzie rósł rocznie średnio o 10% do 12 mld euro w 2012 roku, według najnowszego raportu firmy badawczej PMR pod tytułem „OTC market in Central and Eastern Europe 2010. Comparative analysis and development forecasts for 2010-2012”. 

Skutki globalnego kryzysu ekonomicznego były widoczne we wszystkich państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Krajami najbardziej dotkniętymi przez kryzys w regionie Europy Środkowo-Wschodniej były państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia), a z pośród analizowanych krajów – Rosja i Ukraina. Polska gospodarka ucierpiała najmniej.

Słaba kondycja gospodarek znalazła również w odbicie w zmniejszonym popycie na produkty OTC, ponieważ ludzie starali się ograniczać wydatki na produkty, bez których mogą żyć, a w sektorze farmaceutycznym oznaczało to niższe wydatki na suplementy diety i leki OTC.

- W związku z epidemią świńskiej grypy sprzedaż produktów OTC rosła jednak intensywnie pod koniec 2009 roku. Poskutkowało to pozytywnymi wzrostami na rynkach produktów OTC w większości krajów w walucie lokalnej. W euro, z powodu niekorzystnych kursów walutowych, stopy wzrostu rynku były w niektórych krajach negatywne - mówi Agnieszka Stawarska, analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu.

W 2009 roku, podobnie jak w poprzednich latach, blisko połowa wartości rynku produktów OTC została wygenerowana przez Rosję. Polska była drugim największym rynkiem w regionie, z udziałem w całkowitej sprzedaży na poziomie około 20%. Ukraina miała 8% udział w rynku produktów OTC w Europie Środkowo-Wschodniej, podczas gry w przypadku Czech udział ten oscylował w granicy 6%.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH