Rząd negocjuje zakup szczepionek przeciwko grypie A/H1N1 i stawia warunki

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sabina Augustynowicz/rynekaptek.pl   10-11-2009, 11:00

Rząd negocjuje zakup szczepionek przeciwko grypie A/H1N1 i stawia warunki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek 9 listopada rozpoczęły się negocjacje z jednym z producentów szczepionek na grypę A/H1N1. Strona polska walczy o to, by firma farmaceutyczna wzięła na siebie część odpowiedzialności za ewentualne skutki uboczne.

 Byłby to wyłom w dotychczasowej polityce krajów europejskich, które robią zakupy rządowe biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za szczepionkę, choć nie przeszła ona wszystkich faz badań klinicznych. Szczepionki przeciwko nowej grypie powstawały w ekspresowym tempie. Zwykle prace nad nowymi szczepionkami trwały ok. roku i musiały przejść cztery fazy badań klinicznych. Tym razem pierwsze partie były gotowe we wrześniu. Przedstawiamy krótką historię wytworzenia szczepionki przeciwko nowej grypie.

 Już w sierpniu dr Marie-Paule Kieny – odpowiedzialna w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za przygotowanie szczepionek –  informowała, że kilka firm farmaceutycznych rozpoczęło testowanie preparatów na ludziach. Europejska Agencja ds. Leków (EMEA) zaleciła Komisji Europejskiej ostatecznie dopuszczenie do sprzedaży szczepionek trzech firm:

• GlaxoSmithKline,
• Novartis,
• Baxter.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zgodziła się na radykalne skrócenie testów szczepionki. Szeroką dyskusję na temat skutków podania szczepionki kobietom spodziewającym się dziecka przerwano 30 października, gdy komitet pandemiczny WHO ogłosił pozytywną rekomendację szczepionki przeciwko A/H1N1 dla kobiet w ciąży. Organizacja w oficjalnych wypowiedziach przyznaje jednak, że stosowanie szczepionki na tak masową skalę na pewno wywoła negatywne skutki uboczne u ludzi.

Kto ma pieniądze, ten szczepi

Rekomendacje EMEA sprawiły, że kraje europejskie ruszyły na zakupy, pomimo braku pełnych informacji o bezpieczeństwie szczepionek spowodowanego niedostakiem czasu na przeprowadzenie czwartej genetycznej fazy badań klinicznych.

Programy szczepień w wielu krajach ruszyły w październiku. W Wielkiej Brytanii, zgodnie z zaleceniami WHO, objęły one w pierwszej kolejności pacjentów należący do grup wysokiego ryzyka: kobiety w ciąży, pracowników służby zdrowia oraz osoby mające inne problemy zdrowotne. W ciągu kilku miesięcy szczepienia mają objąć 13 mln osób. Na szczepienia wzywają pacjentów lekarze pierwszego kontaktu.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH