Rząd za przepisami ograniczającymi zakup leków z pseudoefedryną

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-04-2011, 09:36

Rząd za przepisami ograniczającymi zakup leków z pseudoefedryną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Możliwość zakupu tylko jednego opakowania leków zawierających pseudoefedrynę, czyli niektórych specyfików stosowanych w przypadku kataru, zakłada projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który we wtorek (19 kwietnia) przyjęła Rada Ministrów.


Chodzi o leki dostępne bez recepty, takie jak: Cirrus, Acatar AT, Sudafed. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zaproponowana zmiana ograniczająca możliwość ich zakupu nie będzie przeszkodą dla pacjentów kupujących je w celu leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Ma natomiast przeciwdziałać zakupom w ilościach hurtowych do pozamedycznego wykorzystania pseudoefedryny jako substancji psychoaktywnej.

W aptece jednorazowo będzie można kupić lek zawierający do 720 mg pseudoefedryny w postaci soli. Obliczono, że dawka do 720 mg jest wystarczająca do przeprowadzenia skutecznej terapii jednej osoby w ciągu 3 dni leczenia.

Resort zdrowia przypomina, że pseudoefedryna (podobnie jak efedryna) działa w sposób zbliżony do amfetaminy. Do działań niepożądanych zaliczane są m.in. bezsenność, bóle głowy, nudności, drgawki, przyspieszenie akcji serca, podwyższone ciśnienie tętnicze. Substancja ta działa pobudzająco na układ nerwowy, a także zmniejsza łaknienie. Może powodować uzależnienie psychiczne. Ponadto jest jednym z prekursorów metamfetaminy.

W ocenie MZ, bardzo trudno określić faktyczną skalę zjawiska używania leków zawierających pseudoefedrynę lub jej sole w celu odurzania się. Jednym ze źródeł jest badanie zrealizowane w 2008 r. na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, prowadzone na reprezentatywnej próbie uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Według niego, do przyjmowania leków przeciwkaszlowych w celu odurzania się przyznało się ok. 3 proc. respondentów, w ciągu ostatnich 12 miesięcy - ok. 2 proc., a w ciągu ostatnich 30 dni - ok. 1 proc.

Z opracowania firmy US Pharmacy, wykonanego w ramach współpracy z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym oraz Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii, wynika, że ponadprzeciętna sprzedaż preparatów zawierających pseudoefedrynę, sugerująca jej pozamedyczne wykorzystanie, jest zróżnicowana terytorialnie.

Podczas analizy zidentyfikowano 29 obszarów w kraju o nasilonej sprzedaży oraz trzy produkty (Cirrus, Acatar AT i Sudafed). Głównymi regionami Polski, gdzie ma miejsce to zjawisko, są cztery województwa: dolnośląskie, śląskie, małopolskie i lubuskie (w skali kraju 83 proc. sprzedaży).
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH