
Pięciokrotny wzrost liczby aptek w ostatnich kilkunastu latach to jedna z przyczyn ograniczania dostępu Polaków do fachowej opieki farmaceutycznej. Paradoks? Tylko pozorny.
A to dlatego, że w wielu regionach i miastach aptek jest za dużo, borykają się one z problemami finansowymi. Dlatego zmniejszają koszty funkcjonowania, także osobowe. Zaczyna w nich brakować farmaceutów przygotowanych do udzielania pacjentom kompetentnych porad.
Zresztą do prowadzenia takich rozmów często nie ma warunków zapewniających dyskrecję. Właściciele niektórych aptek, chcąc poprawiać ich rentowność, sięgają po promocje w rodzaju "lek za grosz". Ani drastyczne ograniczanie zatrudnienia, ani pobudzanie popytu na farmaceutyki nie są dobrymi rozwiązaniami - co do tego zgodni byli uczestnicy konferencji "Dystrybucja leków w Polsce", zorganizowanej przez wydawcę i redakcję miesięcznika Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.
Zdaniem osób biorących udział w dyskusji panelowej pt. „Misja farmaceuty a marketing i aktywność biznesowa w obrocie lekami”, prawna regulacja liczby (rozmieszczenia aptek) uzdrowiłaby sytuację na rynku oraz mogłaby poprawić dostęp pacjentów do usług farmaceutycznych na najwyższym poziomie.
– Taka ustawa była już gotowa kilka lat temu. Przeszła nawet przez Senat, ale ostatecznie nie została uchwalona przez parlament – przypomniał Wojciech Kuźmierkiewicz, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego
Geografia aptek
– Apteka ma przede wszystkim pełnić funkcję placówki ochrony zdrowia. Dopiero potem jest sklepem. Dlatego musi być wpisana w politykę zdrowotną państwa i podlegać odpowiednim regulacjom. Przepisy dotyczące geografii aptek są stosowane np. we Francji, Hiszpanii, Austrii, Włoszech – wymieniał Michał Pietrzykowski, prezes Gdańskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
Zdaniem prezesa Pietrzykowskiego, obecnie pacjent nie idzie do apteki głównie po to, aby leki kupić, tymczasem w pewnych sytuacjach powinien być tam poprowadzonym w procesie leczenia, otrzymać informację m.in. o możliwych interakcjach leków .
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych