Sanepid o kleszczach i boreliozie

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   23-03-2011, 13:19

Sanepid o kleszczach i boreliozie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stacja Powiatowa Sanitarno Epidemiologiczna w Płocku będzie uczyć gimnazjalistów, jak uchronić się przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę.

W ramach pierwszej edycji programu edukacyjnego, do którego przystąpiło 15 gimnazjów, we wtorek (22 marca) w siedzibie Sanepidu spotkali się koordynatorzy programu, którzy przekażą swoją wiedzę wychowawcom klas, a ci z kolei dokształcą uczniów.

Podobne kampanie przeprowadziły już wcześniej służby sanitarne w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim.

- W stosunku do wszystkich szczepień zalecanych, powiatowe stacje sanitarne mają prawo robić lokalne programy edukacyjne. W przypadku boreliozy okazuje się, że jest to choroba, na którą zachorowalność wzrasta z dużą dynamiką, czego nie da się jedynie tłumaczyć tym, że polepszyła się w jej zakresie diagnostyka - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W przypadku boreliozy zmieniają się w ostatnich latach obszary częstego występowania tej choroby. Wcześniej choroba występowała głównie w Polsce północno - wschodniej oraz w województwie opolskim. Teraz zwiększoną liczbę zachorowań notuje się również na terenach północnego Mazowsza.

- W przypadku boreliozy teraz mamy najlepszy moment na przeprowadzanie akcji edukacyjnej. Według wiedzy biologicznej i medycznej 80 proc. przypadków boreliozy nie pochodzi od zarażenia się nią od dorosłych osobników, tylko od wczesnej ich rozwojowej kleszcza - nimfy, niewielkiej, prawie niewidocznej, która pojawiaj się wczesna wiosną - dodaje Bodnar.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH