Senat koryguje "niespodzianki" zawarte w ustawie refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   14-04-2011, 06:38

Senat koryguje "niespodzianki" zawarte w ustawie refundacyjnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po senackich poprawkach w ustawie o refundacji leków branża farmaceutyczna może odetchnąć: w Senacie poddawanie się egzekucji w formie aktu notarialnego zamieniono na decyzje administracyjne, od których można się odwołać.

Obrady plenarne Senatu w sprawie ustawy refundacyjnej zostały przeniesione na 27-28 kwietnia. Powodem przesunięcia terminu obrad są zastrzeżenia dotyczące przepisu o przekazywaniu przez firmy farmaceutyczne 3 proc. z zysku powstałego w wyniku obrotu lekami refundowanymi.

Poza tym przepisem, podczas obrad plenarnych będą dyskutowane także inne poprawki. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka, w ciągu kilku ostatnich dni Senat przyjął kilka zmian do ustawy przegłosowanej przez posłów.

Poniżej informujemy o niektórych, omówionych przez prawników kancelarii CMS Cameron McKenna, podczas spotkania prasowego. W efekcie niektórzy mogą odetchnąć z ulgą, kiedy pomyślą, co mogłyby znaleźć się w ustawie, gdyby nie zmiany. Pozostaje też kilka problemów, nad którymi Senatorowie być może jeszcze
się pochylą.

Gra limitowa
Ustawa o refundacji leków reguluje zasady kwalifikowania leku do grupy limitowej. W pierwszej wersji projektu istniało ryzyko, że limit w danej grupie ulegnie zmianie wraz z wejściem do niej nowego leku. Przykładowo jeśli lek firmy innowacyjnej wyznacza limit, a po pewnym czasie do refundacji wchodzi tańszy generyk, limit zostałby automatycznie obniżony do ceny generyku.

- Ministerstwo Zdrowia wniosło poprawkę, według której limity będą określane w decyzji Ministra Zdrowia. Pierwsza decyzja będzie wydawana na dwa lata, kolejne na dwa do pięciu lat – mówi mecenas Łukasz Sławatyniec z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Podkreślaną powszechnie pozytywną zmianą w ustawie jest to, że z wykazów refundacyjnych znikną wreszcie leki, które były na nich od momentu wpisania. Przy tworzeniu ustawy Ministerstwo Zdrowia zadbało dodatkowo o utrzymanie jak najniższych cen leków.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH