Senat: punkty apteczne z większym asortymentem leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: PP/rynekaptek.pl   23-02-2010, 08:10

Senat: punkty apteczne z większym asortymentem leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na ostatnim posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia obradowano w sprawie dostępności środków leczniczych w punktach aptecznych.

Na lutowym posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Marek Twardowski przedstawił dalsze działania w zakresie tworzenia nowej listy produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych. Zgodnie z zapowiedziami nową listę stanowić będą nazwy chemiczne substancji czynnych, a co za tym idzie, zostanie wyeliminowany problem braku dostępności pominiętych wcześniej dawek leków, wielkości opakowań oraz odpowiedników preparatów oryginalnych.

Zostaną również w ten sposób spełnione prawa wolnego rynku, ponieważ ten sam produkt różnych producentów będzie mógł być przedmiotem obrotu w punktach aptecznych. W dyskusji kolejny raz zapewniono, iż istniejące punkty apteczne będą mogły funkcjonować, lecz zgodnie z przygotowywaną nowelizacją ustawy prawo farmaceutyczne, prawdopodobnie pojawi się zapis braku możliwości tworzenia nowych placówek tego typu.

Senatorowie poruszyli także kwestie dotyczące możliwości przekształcenia punktów aptecznych w apteki. Stanowisko Ministerstwa Zdrowia jednoznacznie wskazało, że „prawa nabyte właścicieli punktów aptecznych zostaną uszanowane. Placówki tego typu spełniają swoją rolę, zatem o przekształceniu ich w apteki nie powinno być mowy”.

Wspomniano również o sprawach związanych z dokształcaniem zawodowym oraz kompetencjach i uprawnieniami techników farmaceutycznych, a także o mających pojawić się wkrótce aktach prawnych regulujących refundację środków leczniczych. Ministerstwo Zdrowia negatywnie odniosło się do propozycji utworzenia licencjatu techniki farmaceutycznej.

Członkowie komisji zdrowia otrzymali pisemną informację od Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek oraz Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych o obecnej kondycji, w jakiej znajdują się punkty apteczne oraz przedstawiciele zawodu – technicy farmaceutyczni. Nowa lista leków, zgodnie z oświadczeniem ze strony wiceministra Twardowskiego zacznie obowiązywać w najbliższym czasie, po konsultacjach wewnętrznych i zewnętrznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH