Senior pyta: dlaczego darmowe leki tylko od lekarza POZ?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Zachodni/rynekaptek.pl   21-07-2017, 10:27

Senior pyta: dlaczego darmowe leki tylko od lekarza POZ? "Ryzyko pojawienia się skutków ubocznych zwiększa się wraz z liczbą przyjmowanych leków" - odpowiada resort

Ograniczenie uprawnienia wystawiania recept na bezpłatne leki wyłącznie do lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej wynikało przede wszystkim z troski o pacjenta - przekonuje Ministerstwo Zdrowia.

Jedna z czytelniczek Dziennika Zachodniego skierowała list do redakcji, w którym wyraziła swoje oburzenie wobec przepisów, które nie pozwalają lekarzowi specjaliście na wypisywanie recept na leki bezpłatne dla seniora 75+. Obecnie może to zrobić jedynie lekarz POZ.

„Rejestracja pacjenta, niezależnie od rodzaju przychodni NFZ ma miejsce na podstawie PESEL-u widniejącego na karcie pacjenta, a później - w jego kartotece (…) Nieotrzymanie potrzebnej recepty przy okazji wizyty u specjalisty skazuje leciwego, często niepełnosprawnego człowieka na konieczność kolejnej rejestracji i wizyty u lekarza rodzinnego, co niepotrzebnie wydłuża i dubluje kolejkę – pisze czytelniczka.

Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że umożliwienie wystawiania darmowych leków z programu 75+ także lekarzom specjalistom lub wszystkim pielęgniarkom, które pracują z lekarzem specjalistą, wymaga zmiany przepisów:

- Ograniczenie uprawnienia wystawiania recept na bezpłatne leki wyłącznie do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej wynikało przede wszystkim z troski o pacjenta poprzez ograniczenie ryzyka polipragmazji czyli przyjmowania leków w niewłaściwym połączeniu, dawce czy w ilości większej niż jest to wskazane itp. - poinformowała Milena Kruszewska, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia.

Dodała, że tworząc przepisy tej ustawy przyjęto założenie, że jeżeli recepty będzie dla pacjenta wystawiał jeden lekarz, to ryzyko wielolekowości u pacjentów zostanie ograniczone.

Podkreśliła, że spory odsetek hospitalizacji osób starszych to wynik występowania niezamierzonych interakcji lek–lek lub lek–pożywienie.

Więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH