Serie zanieczyszczonego Fluorouracilu wycofywane są z obrotu

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Łódzki/rynekaptek.pl   04-09-2009, 16:02

Fluorouracil, popularny preparat w leczeniu nowotworów, wycofywany jest z aptek i oddziałów szpitalnych. Główny inspektor farmaceutyczny wycofał z obrotu pięć serii leków, gdyż w części fiolek stwierdzono drobiny szkła - informuje Dziennik Łódzki.

Decyzja głównego inspektora dotyczy fluorouracilu 500 medac w fiolkach 10 ml z serii: M 71022AAPL z datą ważności do września 2009, M 80124 BBPL z datą do grudnia 2009, M 80930ACPL (wrzesień 2010). Zniszczyć trzeba także preparaty 1000 medac w fiolkach 20 ml z serii M 71017ABPL z datą ważności do września 2009 i serii M 80522ADPL z datą do maja 2010 roku. Wszystkie wyprodukowała niemiecka firma medac GmbH, która ma także siedzibę w Polsce.

Preparat stosowany jest w leczeniu nowotworów złośliwych, głównie raka piersi i okrężnicy, a także odbytnicy, żołądka i trzustki. Szacuje się, że może być nim leczony nawet co piąty chory.

– Nie dotarły do nas żadne informacje o ewentualnych powikłaniach po podaniu preparatu z tych serii - zastrzega Zofia Ulz, główny inspektor farmaceutyczny.

– Do zanieczyszczenia fiolek doszło w niemieckiej fabryce, skąd był importowany do Polski. Fluorouracil, który był dostępny jedynie w lecznictwie zamkniętym, został już wycofany, nie ma go w użyciu. Ważne, że wada została w porę dostrzeżona - dodaje Ulz.

Podanie zanieczyszczonego fluorouracilu mogło skończyć się uszkodzeniem naczyń krwionośnych, czemu może towarzyszyć uszkodzenie nerwów objawiające się zaburzeniami czuciowymi, jak i ruchowymi. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do zgonu pacjenta.

– Na oddziałach onkologicznych pracują doświadczone osoby i nie wyobrażam sobie, by nie dostrzegły szkła we fiolkach. Rocznie podajemy fluorouracil około tysiącu pacjentów - stwierdza prof. Anna Płużańska z kliniki chemioterapii nowotworów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika w Łodzi.

Przedstawiciele producenta zapewniają, że mimo iż fiolki z fluorouracilem z zaniczyszczonych serii zostaną zniszczone na ich koszt, to chorzy nie zostaną bez preparatu. Artur Woroniecki z firmy medac GmbH w Polsce, podkreśla, że zanieczyszczenia zostały dostrzeżone jedynie w paru fiolkach, ale dla bezpieczeństwa wycofywane są wszystkie leki z tych serii.

– W naszej ocenie nie zaszło zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego - zapewnia Adam Woroniecki. - Cząsteczki silikonu przedostały się z opakowania. Pacjenci mają zapewnioną ciągłość leczenia, lek z innych serii może być stosowany. Firma prowadzi regularne dostawy tego preparatu w ilościach gwarantujących zaspokojenie potrzeb terapeutycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH