Sezon grypowy 2021/2022: ile szczepionek zamówiło MZ?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm, OPZG   04-05-2021, 10:01

Sezon grypowy 2021/2022: ile szczepionek zamówiło MZ? Minister Zdrowia poleciła Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zakup 1,1 mln dawek Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

OPZG szacuje realne zapotrzebowanie na szczepionki przeciwko grypie w sezonie 2021/2022 na 3,3 mln dawek. Ile zamówił resort zdrowia?

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przygotowali wytyczne postępowania w sezonie grypowym 2021/2022. Przewidują znaczny wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw grypie, biorąc pod uwagę zwiększoną dystrybucję w mijającym sezonie.

Zakup należy zaplanować wcześniej

Biorąc pod uwagę zidentyfikowane czynniki, zagrożenia wynikające z kumulacji dwóch dużych akcji szczepień (grypa i COVID-19) oraz dotychczasowe zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie, szacujemy, że w sezonie 2021/2022 realne do zaspokojenia zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie będzie oscylować wokół liczby 3 330 000 dawek" - ocenia OPZG.

- W związku z globalnym deficytem szczepionek, obawiamy się, że zdolności produkcyjne firm nie będą w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania światowego, co będzie skutkowało ograniczoną dostępnością produktu na poszczególnych rynkach - napisano.

Dlatego OPZG zaleca, by wcześniejszej zaplanować wielkości i terminy dostaw.

Zlecenie na zakup

Mając na uwadze doświadczenia zebrane w 2020 roku, prowadzone są negocjacje z koncernami farmaceutycznymi, mające na celu zakup dodatkowej puli szczepionek poza system refundacji" - odpowiedział wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, na interpelację grupy posłów w sprawie zamówień szczepionek przeciwko grypie na sezon 2021/2022.

Dodał: - Minister Zdrowia poleciła Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zakup 1,1 mln dawek.

"Na chwilę obecną nie jest możliwe jednak podanie żadnych szczegółowych informacji dotyczących tych rozmów. Firmy farmaceutyczne analizują możliwość ponadplanowej dostawy szczepionek, oprócz deklarowanych około 2 mln dawek. W sezonie 2021/2022 na polski rynek powinno trafić co najmniej 3,3 mln dawek szczepionek, co wydaje się być na dzień dzisiejszy optymalną wartością biorąc pod uwagę wszczepialność w obecnym sezonie grypowym" - podsumował.

Według prognoz

Firmy prognozują wielkość dostaw szczepionki przeciw grypie na nadchodzący sezon grypowy na podstawie wskaźnika wyszczepialności oraz popytu na szczepionkę w latach ubiegłych w danym kraju, a dostępność rynkowa szczepionek przeciw grypie uzależniona jest od możliwości produkcyjnych producentów szczepionek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH