Słowacja: kontrolowany rynek leków, kolejna obniżka cen

POLITYKA LEKOWA

Autor: Interia/rynekaptek.pl   22-10-2009, 10:50

Od kwietnia Słowacy będą płacić za lekarstwa 5 proc. mniej. To już kolejna obniżka cen będąca efektem kontroli tego rynku przez tamtejszy resort zdrowia i ministerstwo finansów.

Słowackie ministerstwa zdrowia i finansów mechanizm porównywania cen swoich preparatów z sześcioma najniższymi cenami w Unii Europejskiej i naciskają na producentów, aby zmniejszali ceny. Skontrolowano 65 proc. rynku i zmniejszono ceny wielu produktów, co da ubezpieczalniom oszczędności ok. 95 mln euro.

W następnym etapie kontroli sprawdzone ma być 90 proc. rynku farmaceutycznego. Jak się okazało po jego analizie, najczęściej ceny zawyżają wytwórcy leków dla onkologii.

Dotychczasowe kontrole i naciski ministerstwa finansów oraz zdrowia spowodowały 20-proc. obniżkę produktów dostępnych w słowackich aptekach. Koncerny farmaceutyczne, chcąc powetować sobie straty z tego tytułu  naciskają na lekarzy, aby przepisywali pacjentom większe ilości tańszych teraz lekarstw.

Nad takim mechanizmem stara się panować resort zdrowia. Lekarzom w przypadku udowodnienia przepisywania leków w przesadnej ilości. A tym samym naciągania budżetu na dopłaty, grożą sankcje z kodeksu karnego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus