SMA: nie słabną głosy o refundację leku Nusinersen

POLITYKA LEKOWA

Autor: gloswielkopolski.pl/rynekaptek.pl   08-09-2017, 13:29

SMA: nie słabną głosy o refundację leku Nusinersen Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chorzy na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) apelują o refundację leku Nusinersen. Według wyceny producenta, jeden zastrzyk tego preparatu kosztuje 90 tys. euro. Pacjenci w pierwszym roku terapii potrzebują sześciu zastrzyków, w kolejnych latach - po trzy dawki leku.

Chorzy na rdzeniowy zanik mięśni i ich rodziny czekają na refundację w Polsce leku, który nie tylko hamuje rozwój choroby, ale może przywrócić sprawność - pisze Głos Wielkopolski.

Chorych i ich bliskich nie stać na tak drogą terapię. W grudniu 2016 r. Nusinersen (nazwa handlowa: Spinraza) został dopuszczony do leczenia SMA w Stanach Zjednoczonych, a od czerwca 2017 r. również na obszarze Unii Europejskiej, stając się pierwszym zarejestrowanym lekiem na rdzeniowy zanik mięśni.

Spinraza zwiększa ilość proteiny SMN kodowanej przez gen SMN2, co przywraca funkcjonowanie neuronów i/lub zapobiega ich obumieraniu w związku z SMA.

W marcu tego roku do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja w sprawie wpisania na wykaz refundowany leków Nusinersen. Resort odpowiedział, że nad produktem Nusinersen wciąż trwają badania.

"W przypadku, gdy produkt Nusinersen zostanie dopuszczony do obrotu na terenie Polski, zgodnie z art. 24 ustawy o refundacji wnioskodawca będzie mógł złożyć wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu tego leku” – poinformował resort.

Więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH