Sprawa protestu aptek podzieliła środowisko

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   08-12-2010, 16:14

Sprawa protestu aptek podzieliła środowisko

Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej złożył wniosek o wstrzymanie finansowania Naczelnej Izby Aptekarskiej ze składek członkowskich do czasu, aż "NIA zacznie właściwie funkcjonować". Powodem decyzji była kwestia nieprzeprowadzonej akcji protestacyjnej aptek.


- Dwie ostatnie formy protestu to moje pomysły. Pierwsza inicjatywa to pomysł izby poznańskiej i wrocławskiej – opisuje prezes Piechula. - Prezydium NRA miało jedynie dopracować i zatwierdzić ostateczne wersje plakatów i ulotek, by wszystkie izby mogły dostać materiały gotowe do druku. Akcja protestacyjna miała ruszyć przed wyborami. Jednak Prezes NRA robił co mógł, by prezydium nie odbyło się w pierwotnie planowanym terminie.

Póki co, pacjenci w śląskich aptekach mogą wypełnić druki skargi (dostępne także na stronach OIA w Katowicach - „druk skargi na łamanie praw pacjenta”), a te zostaną przesłane do Rzecznika Praw Pacjenta.

Niezgranie terminów
- Samorząd aptekarski nie jest instytucją prywatną i jako prezes muszę dbać o jego wizerunek. Można przekonać członków Rady do wielu rzeczy, ale wszelkie akcje protestacyjne powinny być przemyślane – wyjaśnia prezes NRA Grzegorz Kucharewicz, wskazując na wiele elementów, które uniemożliwiły przeprowadzenie akcji protestacyjnej przed wyborami samorządowymi.

Przypomina, że 5 listopada prezes Piechula przedstawił na posiedzeniu NRA niedopracowany pomysł protestu z plakatami, pozostawiając niewiele czasu na realizację, ponieważ zgodnie z jego propozycją akcja na terenie całego kraju miałaby się odbyć przed wyborami samorządowymi (21 listopada).

- Prezes Piechula mógł ten pomysł przedstawić znacznie wcześniej. Niestety, nie był on obecny na spotkaniu koordynatorów protestu aptekarzy 15 września. Stanowisko w sprawie protestu w formie zgromadzenia publicznego przyjęto na posiedzeniu Naczelnej Rady Aptekarskiej 8 września. Nie było go też na posiedzeniu NRA 5 października – argumentuje prezes Kucharewicz i wyjaśnia:
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH