Sprzedaż pozaapteczna leków jest (chwilowo) nielegalna?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Polska/rynekaptek.pl   09-01-2009, 10:50

Sprzedaż pozaapteczna leków jest (chwilowo) nielegalna? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przed dwoma miesiącami wygasło rozporządzenie ministra zdrowia regulujące obrót lekami sprzedawanymi bez recepty. Ze stacji benzynowych, kiosków i sklepów powinny zniknąć wszystkie leki.

Choć Zbigniew Niewójt, zastępca Głównego Inspektora Farmaceutycznego, przyznaje, że taka sytuacja niesie zagrożenie, to jednak do tej pory nikt nie zarządził kontroli w punktach sprzedaży tych specyfików. Zbigniew Niewójt tłumaczy, że decyzję o podjęciu działań kontrolnych powinni podjąć wojewodowie, którym podlegają inspektoraty wojewódzkie.

Obecnie co piąty klient kupuje leki dostępne bez recepty poza apteką. Łącznie co roku Polacy wydają w ten sposób ponad 1 mld zł rocznie.

<div style='display:inline'><a href='http://go.idmnet.bbelements.com/please/redirect/80/2/2/2/'><img src='http://go.idmnet.bbelements.com/please/showit/80/2/2/2/?typkodu=img&keywords=' width='300' height='250' style='border-width:0' alt='' /></a></div>

Ministerstwo Zdrowia, które powinno wydać nowe rozporządzenie, nie odpowiada na pytanie o przyczyny zwłoki.

- Rozporządzenie jest w trakcie przygotowywania i zostanie wkrótce wprowadzone. Prawdopodobnie już na początku przyszłego tygodnia stanie to na kierownictwie ministerstwa - zapewnia Jakub Gołąb, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Twierdzi, że nowe nie będzie się różniło od poprzedniego. Przekonuje, że wszystko będzie po staremu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH