Statystycznie co trzecia apteka powinna być zlikwidowana

POLITYKA LEKOWA

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   30-03-2011, 07:04

Statystycznie co trzecia apteka powinna być zlikwidowana

Obecnie w Polsce działa 13 355 aptek, czyli tyle ile w styczniu - informuje firma analityczna PharmaExpert. Powoli ich liczba ponownie wzrasta.

Sytuacja nie powróciła jeszcze do stanu sprzed recesji, ale też nie wygląda tak źle, jak w jej trakcie, gdy po raz pierwszy od wielu lat liczba aptek zaczęła wyraźnie spadać. Załamanie w branży pojawiło się niemal dokładnie dwa lata temu.

- Najwięcej aptek działało w Polsce w kwietniu 2009 roku: 13 650. Przez kolejnych 12 miesięcy ich liczba spadała, w sumie o 2,8%. Od roku powoli wzrasta - przypomina Piotr Kula, prezes PharmaExpert.

Statystyczna równowaga
Spadek liczby aptek wynikał z następstw kryzysu finansowego, m.in. ograniczeń w dostępie do kredytowania działalności w latach 2009/ 2010. Likwidacji ulegały też nierentowne, zadłużone placówki. Według danych PharmaExpert z ubiegłych lat, w październiku 2009 na terenie całego kraju działało 13 480 aptek, tym samym w ciągu zaledwie 5 miesięcy zamknięto 170.

Eksperci alarmowali, że sytuacja jest niespotykana, bo do tej pory notowano stały wzrost, który od początku dekady następował w tempie od kilkuset do nawet tysiąca placówek rocznie.

Obecna stabilizacja oznacza nie tyle ciągłość funkcjonowania tych samych placówek w w danym okresie, co raczej statystyczną równowagę pomiędzy liczbą zamykanych i nowo otwieranych. Według danych firmy IMS Poland, w ubiegłym roku uruchomiono w Polsce 680 nowych aptek, natomiast zamknięto 371. Statystycznie rzecz biorąc, powstało więc 309 placówek.

Jest gęsto
W 1990 roku liczba placówek aptecznych w Polsce nie przekraczała 3800. Obecnie nasz kraj ma jedno z najwyższych w Europie zagęszczeń aptek: według danych z zeszłego roku, jedna przypada na 2,8 tys. mieszkańców.

Naczelna Izba Aptekarska od lat sugeruje, że jest ich za dużo, a mechanizm powstawania nowych coraz bardziej wymyka się spod kontroli. W zeszłym roku NIA przypomniała swój postulat wprowadzenia kryteriów geograficznych i demograficznych dla procesu wydawania pozwoleń na otwieranie nowych placówek. Proponuje wprowadzenie zasady - jedna apteka na 5 tys. mieszkańców.  
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH