Subiektywnie o polityce lekowej w 2010

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   30-12-2010, 16:01

Subiektywnie o polityce lekowej w 2010 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O wzlotach i upadkach kierujących resortem zdrowia, których decyzje miały wpływ na rynek farmaceutyczy w Polsce.

Rok 2010 zaczął się od ostrego konfliktu. Rozgorzał spór, po którym wielu już myślało, że prezes NFZ, Jacek Paszkiewicz zapłaci głową za bałagan panujący w NFZ. Chodziło o wydanie spornych przepisów dotyczących chemioterapii niestandardowej.

Przepisy ograniczały dostęp do terapii. Zakończyło się przeprosinami prezesa NFZ i minister zdrowia Ewy Kopacz. Pod koniec stycznia prezes NFZ zmienił też kontrowersyjne zarządzenie określające kryteria wykluczenia niektórych kobiet z przesiewowych badań mammograficznych. Usunięty został zapis mówiący, że w programie profilaktycznym nie mogą uczestniczyć kobiety odczuwające dolegliwości w okolicach piersi.

Pokłosie szczepionkowe
Jeszcze w styczniu minister Ewa Kopacz mogła odetchnąć z ulgą, kiedy warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie braku zagwarantowania dostaw szczepionek przeciwko grypie A/H1N1. Skarżącym był rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski (który zginął w katastrofie smoleńskiej).

Pani minister przez kilka kolejnych miesięcy zbierała laury po podjęciu decyzji o braku zabezpieczenia Polski w dostawy szczepionek. Podjęta decyzja polityczno-finansowa (z mocniejszym akcentem na finansowa) uwolniła Ewę Kopacz przed koniecznością późniejszego tłumaczenia się z podpisania umów o zakup szczepionek na wypadek wystąpienia pandemii, której nie było.

Ministrowie innych państw mieli kłopot i musieli renegocjować zawarte z koncernami umowy. Inna sprawa, że często ministrom zdrowia innych państw łatwiej przychodzi podjęcie decyzji, jeśli koncern wytwarza leki na terenie danego kraju, daje mieszkańcom pracę, inwestuje i płaci podatki. Polska na razie nie ma „tego rodzaju problemu“. Inwestycje realizuje w naszym kraju nadal zbyt mało koncernów międzynarodowych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH