Aptekarze informują o wzmożonej okresowo sprzedaży leków OTC, co wcale nie jest efektem większej zachorowalności. Zawarte w niektórych lekach OTC substancje psychoaktywne są stosowane w innych celach, np. służą młodzieży jako „pomoc“ w nauce w czasie sesji.
– W Polsce istnieje obowiązek zgłaszania działań niepożądanych leków. Nie ma natomiast obowiązku kontroli i monitorowania ostrych zatruć mimo, że wymaga tego prawo europejskie – przypomina doktor Burda. – Wcześniej czy później unijne prawodawstwo zmusi Polskę do powołania systemu kontroli i monitorowania zatruć, którego światowe początki sięgają lat 50-tych.
Pierwsza rezolucja Rady Europy z 1988 roku, która mówi o podejmowaniu przez państwa członkowskie działań mających na celu zapobieganie zatruciom u ludzi, wskazuje na toksykologię kliniczną jako najbardziej kompetentną do zbierania tego typu informacji.
Kolejna rezolucja RE z 1990 roku zaleca powstawanie i formalne sankcjonowanie istniejących ośrodków informacji toksykologicznej. W podpisanej podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro Deklaracji z Rio (1992), zaleca się wzmacnianie istniejących ośrodków kontroli i monitorowania zatruć lub tworzenia nowych tam, gdzie ich nie ma. W podobnym tonie wypowiada się Deklaracja Bahijska (2002) i Dubajska (2006) oraz deklaracja ze Szczytu Ziemi w Johannesburgu (2002).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych