Substancje psychoaktywne w lekach OTC poza kontrolą

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   28-07-2010, 09:37

Substancje psychoaktywne w lekach OTC poza kontrolą

Aptekarze informują o wzmożonej okresowo sprzedaży leków OTC, co wcale nie jest efektem większej zachorowalności. Zawarte w niektórych lekach OTC substancje psychoaktywne są stosowane w innych celach, np. służą młodzieży jako „pomoc“ w nauce w czasie sesji.


– W Polsce istnieje obowiązek zgłaszania działań niepożądanych leków. Nie ma natomiast obowiązku kontroli i monitorowania ostrych zatruć mimo, że wymaga tego prawo europejskie – przypomina doktor Burda. – Wcześniej czy później unijne prawodawstwo zmusi Polskę do powołania systemu kontroli i monitorowania zatruć, którego światowe początki sięgają lat 50-tych.

Pierwsza rezolucja Rady Europy z 1988 roku, która mówi o podejmowaniu przez państwa członkowskie działań mających na celu zapobieganie zatruciom u ludzi, wskazuje na toksykologię kliniczną jako najbardziej kompetentną do zbierania tego typu informacji.

Kolejna rezolucja RE z 1990 roku zaleca powstawanie i formalne sankcjonowanie istniejących ośrodków informacji toksykologicznej. W podpisanej podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro Deklaracji z Rio (1992), zaleca się wzmacnianie istniejących ośrodków kontroli i monitorowania zatruć lub tworzenia nowych tam, gdzie ich nie ma. W podobnym tonie wypowiada się Deklaracja Bahijska (2002) i Dubajska (2006) oraz deklaracja ze Szczytu Ziemi w Johannesburgu (2002).
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH