Farmakolodzy przyznają, że zmiana leków oryginalnych na generyczne nie jest obojętna dla powodzenia terapii. Ostrzegają jednak przed kategoryzacją leków na lepsze (oryginalne) i gorsze (odtwórcze).
Pacjent ma prawo do kupienia tańszego leku, ale powinna to być przemyślana decyzja, skonsultowana z lekarzem.
Ustawa o świadczeniach nakłada na aptekarza obowiązek poinformowania pacjenta o możliwości zamiany leku na tańszy, chyba że lekarz dokonał na recepcie adnotacji o niemożności zamiany. Resort zdrowia zachęca pacjentów do pytania się farmaceuty o taką możliwość.
W świetle prawa leki oryginalne i ich generyczne odpowiedniki są biorównoważne i nie należy ich dzielić na lepsze i gorsze. Wypowiedź dra. Jarosława Woronia z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ, że nie bez znaczenia dla farmakoterapii jest zamiana leków oryginalnych na generyczne, ponownie wywołała dyskusję uczestników debaty o sztuce stosowania leków, zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.
To samo, a działa inaczej
– Nie bez znaczenia jest zamiana leków oryginalnych na generyczne. Decyzja o zamianie leku powinna być zawsze decyzją terapeutyczną, a nie handlową. Te leki mają wykonywane badania biorównoważności na młodych, zdrowych ochotnikach, które potwierdzają równorzędną skuteczność z lekiem referencyjnym. Tymczasem nie u każdego pacjenta zamiana leku oryginalnego na generyczny jest tak samo tolerowana – zauważył dr Woroń.
To samo dotyczy przepisania przez lekarza innego leku generycznego niż dotychczas stosowany, czy zamiana leku generycznego na oryginalny, zawierający taką samą substancję aktywną. Regionalne ośrodki monitorowania działań niepożądanych raportują do URPL o zdarzeniach, gdy po zamianie leku zawierającego taką samą substancję czynną, wystąpiły działania niepożądane ze strony układu pokarmowego czy wysypka skórna. To wynika z tego, że każdy z nas inaczej reaguje na lek.
Są również pacjenci, którzy na przykład ze względu na układ genów zgodności tkankowej mają tzw. zespół wieloważnej alergii na leki. W ich przypadku występują objawy nadwrażliwości po zastosowaniu różnych leków, o różnych mechanizmach działania, często o różnej strukturze.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych