Substytucja generyczna - decyzja terapeutyczna czy handlowa

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   09-07-2010, 07:00

Substytucja generyczna - decyzja terapeutyczna czy handlowa

Farmakolodzy przyznają, że zmiana leków oryginalnych na generyczne nie jest obojętna dla powodzenia terapii. Ostrzegają jednak przed kategoryzacją leków na lepsze (oryginalne) i gorsze (odtwórcze).


Ponadto leki zawierają substancje lecznicze i pomocnicze. – Jeśli wystąpi działanie niepożądane, nie jesteśmy w stanie odróżnić, czy przyczyną jest substancja lecznicza czy pomocnicza – dodał dr Woroń.

Co wizyta, to inny lek
Przed czym przestrzegają farmakolodzy, to eksperymentowanie z różnymi lekami, co nie jest wskazane w niektórych grupach leków, szczególnie przeciwpadaczkowych, przeciwpsychotycznych, niektórych kardiologicznych.

– Każdy pacjent musi mieć zaproponowaną dla siebie farmakoterapię, która będzie uwzględniała jego potrzeby. Na pewno z indywidualizacją nie ma nic wspólnego to, że za każdym razem u lekarza czy w aptece pacjent otrzyma inny preparat, nawet jeśli zawiera taką samą substancję czynną – mówił dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu.

Jednak jak przypomniał, zarejestrowane leki odtwórcze są uznane za preparaty skuteczne i bezpieczne. O zasadach rejestracji określonych przepisami prawa mówił także Marcin Kołakowski, wiceprezes URPL: – Nie można mówić, że lek odtwórczy jest gorszy lub lepszy. Podkreślamy natomiast, że kwestia zmiany terapii powinna być zawsze konsultowana z lekarzem, bo to on ordynuje lek pacjentowi.

Prawo pacjenta do wyboru

Problem prawa pacjenta do zapytania o tańszy odpowiednik z punktu widzenia zawartości substancji czynnej, a kwestia zamiany i wpływu tej zamiany na skuteczność farmakoterapii, to dwie zupełnie inne sytuacje. – Kwestia indywidualizacji farmakoterapii to również kwestia przyjęcia pewnych niekorzystnych zjawisk, które u pacjenta występowały wcześniej – dodał dr Woroń.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, by nie kategoryzować leków oryginalnych i generycznych na lepsze i gorsze. Zwrócić raczej należy uwagę na to, że jeśli pacjent ma zaproponowaną skuteczną farmakoterapię, to jej stałość i compliance gwarantuje utrzymanie dobrego efektu terapeutycznego.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH