Świętokrzyskie: 250 mln zł na leki refundowane w minionym roku

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   07-04-2010, 11:19

Przez pierwsze trzy kwartały 2009 roku refundacja leków w województwie świętokrzyskim kosztowała 199,12 mln złotych.

Świętokrzyski oddział NFZ szacuje, że cały ubiegły rok zamknie się kwotą ponad 250 mln zł. To oznacza, że w ciągu trzech ostatnich lat budżet NFZ na refundację leków wzrósł o 53 mln zł.

Prognozy wskazują, że wydatki na ten cel jeszcze będą pięły się w górę. Aptekarze i lekarze mówią o kilka przyczynach tego stanu rzeczy. Ich zdaniem jedną z nich są promocje zachęcające do zakupu leków refundowanych. Aptekom opłaca się sprzedawać ich jak najwięcej. Pacjent płaci za farmaceutyki tylko niewielką część, resztę musi zapłacić NFZ.

Wojciech Przybylski, ekspert z dziedziny zdrowia publicznego i dyrektor szpitala w Końskich, uważa, że winny jest system: – W całej Polsce rocznie na refundację leków NFZ przeznacza się około 7 mld zł, z czego farmaceutyki warte aż 1 mld zł trafiają do kosza. Nikt tego nie kontroluje. Sam miałem prośby od pacjentów, żeby przepisać konkretny lek, bo w jakiejś aptece jest na niego promocja.

Zdaniem ekspertów, w Polsce brakuje rejestru świadczeń zdrowotnych, dzięki któremu można by monitorować m.in. ordynowanie leków poszczególnym pacjentom.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH