Świętokrzyskie: wiadomo ile leków refundowanych przypisano pacjentom

POLITYKA LEKOWA

Autor: KR/rynekaptek.pl   05-05-2011, 13:30

Świętokrzyskie: wiadomo ile leków refundowanych przypisano pacjentom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na swojej stronie internetowej Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ opublikował wysokości kwot refundacji leków ordynowanych przez lekarzy w okresie styczeń-marzec 2011 r.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, komunikat o wysokości kwot refundacji leków wywołał w środowisku lekarskim dyskusję o celowości zamieszczania takich informacji. W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wyjaśnia, że w ostatnich tygodniach na stronie oddziału Funduszu pojawiło się wiele nowości.

- Zamieszczamy wiele informacji dla pacjentów i świadczeniodawców, również te dotyczące finansowania. W całej Polsce oddziały Funduszu na polecenie Centrali NFZ przeprowadziły analizę refundacji leków ordynowanych przez lekarzy. Wyniki ze Świętokrzyskiego opublikowaliśmy na stronie internetowej oddziału. To jedna z wielu informacji dotyczących wydatkowania pieniędzy przez NFZ - wyjaśnia Beata Szczepanek.

Jak podkreśla, komunikat dotyczący wysokości kwot refundacji leków ordynowanych przez lekarzy w okresie styczeń - marzec 2011 r. nie zawiera nazwisk lekarzy, a jedynie numery prawa wykonywania zawodu lekarza.

- Nie jest to z naszej strony żadna forma nacisku, bo Fundusz nie może nakazać lekarzom, żeby przepisywali mniej lub więcej leków. Komunikat przynosi jedynie informację o wysokości kwot refundacji leków, jakie Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ przeznacza na ten cel  - mówi rzecznik.

Wskazuje, że na stronie internetowej ukazał się też wykaz lecznic, które podpisały kontrakty z Funduszem wraz z harmonogramami pracy placówek.

- Kontraktowanie świadczeń na 2011 r. przyniosło wiele zmian. Dzięki temu pacjenci mają ułatwiony dostęp do informacji o aktualnych świadczeniodawcach oraz o tym, w których dniach i godzinach przyjmują w poradniach specjaliści. Dla Funduszu ma to również walor kontrolny, gdyż w razie zgłoszenia odstępstw od harmonogramów, możemy sprawdzić, czy świadczeniodawca prawidłowo realizuje zakontraktowane świadczenia - zaznacza Szczepanek.

Jak informuje rzecznik, na stronie internetowej świętokrzyskiego oddziału, w ostatnich dniach, zmieszczono również informator dla pacjentów „Jak i gdzie leczyć się bezpłatnie”.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH