Sztywne ceny i marże: tu zmaleje, tam wzrośnie

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   02-12-2009, 12:57

Sztywne ceny i marże: tu zmaleje, tam wzrośnie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po wprowadzeniu sztywnych cen i marż koszt leków dla pacjenta wzrośnie lub zmniejszy się, w zależności od grupy terapeutycznej.

Z pracy prezentowanej na VII Międzynarodowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego „Farmakoekonomika w zarządzaniu antykryzysowym w ochronie zdrowia“ (1-2 grudnia 2009), autorstwa Anny Chorab i Anny Kijewskiej, z Samodzielnej Pracowni Zarządzania i Ekonomiki Farmacji Zakładu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wynika, że w jednych grupach terapeutycznych ceny leków wzrosną, w innych zmaleją.

– W całej grupie leków refundowanych wprowadzenie sztywnych cen spowoduje spadek kosztu lekarstw średnio o ok. 6,6 procent – oceniają autorki pracy, podając dane z poszczególnych grup terapeutycznych: w grupie terapeutycznej C (leki stosowane w chorobach sercowo-naczyniowych) odnotowano najmniejszy spadek cen, bo o ok. 0,1 procent.

W grupie terapeutycznej N (substancje w chorobach układu nerwowego) średnie ceny leków wzrosną o ok. 7,3 procent. W grupie terapeutycznej A (stosowane w chorobach przewodu pokarmowego i metabolizmu) odnotowano spadek cen leków o ok. 2 procent.

– Po wprowadzeniu sztywnych cen odnotowano wzrost kosztów prawie połowy leków refundowanych – konkludują autorki pracy, porównującej odpłatność pacjenta po wprowadzeniu sztywnych cen z obecnymi cenami hurtowymi obowiązującymi w jednej z hurtowni farmaceutycznych.

Inną z prezentowanych podczas konferencji prac jest analiza danych leków refundowanych opolskiego oddziału NFZ za 2007 rok wynika, że dla pacjentów pomiędzy 21. a 37. rokiem życia wskaźnik procentowej wartości refundacji  w cenie leku wynosił ponad 68 procent, zaś dla pacjentów w wieku 60-75 lat wynosił 60 procent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH