Sztywne ceny leków i marże – jeszcze raz za i przeciw

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP,LJ/rynekaptek.pl   23-02-2009, 12:39

Sztywne ceny leków i marże – jeszcze raz za i przeciw Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Usztywnienie cen i marż zlikwidowałoby możliwość oferowania rabatów na leki, a w rezultacie spowodowałoby wzrost współpłacenia pacjentów i wzrost cen leków refundowanych – twierdzi Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich. Jego zdaniem, brak możliwości obniżania cen przez rabaty uderzy też w szpitale, gdyż dla leków szpitalnych Ministerstwo Zdrowia ustala w rozporządzeniu ceny urzędowe.

Obecnie koszt jaki pacjent ponosi za lek refundowany w aptece jest zależny od wysokości dopłaty Ministerstwa Zdrowia (30 proc., 50 proc., 100 proc. lub ryczałt) oraz od urzędowej ceny leku (określanej przez ministra zdrowia). Na to, ile pacjent musi wydać na lek, wpływają też rabaty udzielane aptekom przez producenta.

Najnowszy raport firmy badawczej Pharma Expert przedstawiony podczas debaty wskazuje, że usztywnienie cen i marż na leki spowoduje wzrost cen leków refundowanych o 5-7 proc., a pacjenci będą do nich dopłacać o 8-13 proc. więcej. Podobny raport firmy badawczej IMS Health, mówi natomiast o wzroście dopłat pacjentów o 16 proc.

Jednak zdaniem producentów leków generycznych, wyliczenia firm analitycznych nie uwzględniają wysokości udzielanych rabatów przez producenta hurtowni i przez hurtownika aptece oraz wpływu obniżki cen leków, jaka nastąpi w sytuacji konkurencji pomiędzy producentami na etapie ustalania cen w ministerstwie.

Jak uznała mecenas Paulina Kieszkowska-Knapik, partner kancelarii prawnej Baker & McKenzie, projekt zmian stoi w sprzeczności z zasadą społecznej gospodarki rynkowej opartej na wolności gospodarczej, co jest niezgodne z Art. 22 Konstytucji.

– Po jego wprowadzeniu, firmy farmaceutyczne oraz apteki zostałyby pozbawione możliwości rywalizacji cenowej, na której do tej pory korzystali pacjenci – wyjaśniła mecenas.

Temu poglądowi sprzeciwił się prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Cezary Śledziewski. Jego zdaniem, to, że sztywne ceny i marże blokują konkurencję to mit.

– Sztywna cena nie oznacza ceny niezmiennej. Producenci leków będą mogli konkurować ceną w momencie jej ustalania z Ministerstwem Zdrowia przy każdorazowym ustalaniu nowych list refundacyjnych - twierdzi prezes Śledziewski podkreślając, że system ten stymulowałby popyt na leki generyczne wśród pacjentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH