Szuba o Kuleszy: "wyróżnia się w zwalczaniu ustawy o refundacji"

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   11-04-2011, 11:33

Szuba o Kuleszy: "wyróżnia się w zwalczaniu ustawy o refundacji" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o wątpliwościach Prezydenta Bronisława Komorowskiego dotyczących ustawy refundacyjnej.

Wątpliwości te stara rozwiać się dr Tadeusz Szuba, prezes Towarzystwa Farmaceutyczno – Ekonomicznego, który wystosował list do Prezydenta RP w sprawie tej ustawy.

„Prosimy wysłuchać nas specjalistów od ekonomiki leku, który jest towarem odmiennym od innych towarów. Identyczne leki potrafią się różnić cenowo wielokrotnie. Analogiczne – jeszcze więcej. Pacjenci o tym nie wiedzą, nawet ich lekarze nie wiedzą, znają się na terapii, a nie ekonomii. Państwo ma chronić naród przed hochsztaplerskim wyzyskiem. W III RP nie chroni. Ustawa ma to zmienić. Przywrócić porządek II RP, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Europy“ – pisze dr Szuba.

Twierdzi, że różnica porządków polega wyłącznie na tym, że cena ma być ceną, że nie wolno nią spekulować. Grać upustami, rabatami, prezentami w charakterze łapówek. One umożliwiają miliardowe nadużycia polegające na tym, że lekom wartym 10 lub 20 zł daje się cenę np. 100 zł. Nie jest łatwo o sukces, bo takich ofert są tysiące, a ludzie nie są bogaci. Ci sami ludzie w kolejce stoją po ten sam lek, gdy im dać bonus, obniżyć cenę z 100 do np.80 zł. Wyzyskiwać ich na 60 lub 70 złotych.

„Pomysłowość w oszukiwaniu pacjentów jest nieskończona. Genialnością błysnęły firmy insulinowe. Wiedząc, że chory płaci za każdą insulinę tylko zł 3,20 zwalniały go z płacenia zł 3,20 za drogą markę 150-złotową. Popyt kierował się na nią. Tania 100-złotowa mogła sobie leżeć i czekać. Ujmowano Narodowemu Funduszowi Zdrowia dziesiątki milionów. Zupełnie legalnie. Nasze prawo z bezmyślnym kultem wolności nie zabrania darowizn“ – ocenia dr Szuba.

„U Pana Prezydenta uderzyła nas przesadna wolność. Co tam przy tej ustawie robi prof. Michał Kulesza? On jest radcą prawnym i partnerem w firmie prywatnej Domański/Zakrzewski/Palinka, będącej do usług także przemysłu farmaceutycznego. On się wyróżnia w zwalczaniu ustawy o refundacji mającej ukrócić miliardowe szwindle“ – pisze prezes Towarzystwa i dodaje:

“Zderzaliśmy się z nim w podkomisji nadzwyczajnej w Sejmie. Plenum Sejmu miało udostępnione jego teorie farmaceutyczno-ekonomiczne. Teraz poucza Prezydenta RP jako Jego doradca. To wydaje się rażącym konfliktem interesów“.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH