Szwedzi kupili za dużo szczepionek przeciwko nowej grypie

POLITYKA LEKOWA

Autor: Metro, PAP/rynekaptek.pl   12-12-2009, 09:45

Szwedzi kupili za dużo szczepionek przeciwko nowej grypie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szwedzkie województwa, które odpowiedzialne są za opiekę zdrowotną, nie wiedzą, co zrobić z blisko 9 milionami dawek szczepionki przeciwko grypie A/H1N1.

Szwecja, jako jedno z pierwszych państw na świecie, zdecydowała się na powszechną, bezpłatną akcję szczepień przeciwko wirusowi A/H1N1. Przygotowano się na podanie wszystkim obywatelom dwóch dawek specyfiku (w sumie 18 mln sztuk), jednak niedawno okazało się, że w większości przypadków wystarczy jedna dawka.

Dotychczas przychodnie w całym kraju otrzymały od producentów 6 mln szczepionek. Dziennikarze Metra szacują, że aż 9 mln dawek może pozostać w lodówkach, a ich termin przydatności do użytku upłynie za dwa lata. A wówczas może się okazać, że ponad 500 mln koron wydano niepotrzebnie.

Władze województw próbują negocjować z producentami, ale w umowach z firmami farmaceutycznymi nie ma zapisów umożliwiających zmniejszenie zamówienia.

Koszt jednej szczepionki wynosi 88 koron, czyli ok. 35 złotych (rząd dopłaca samorządom do każdej sztuki 15 koron). W praktyce, wliczając usługę medyczną oraz kampanię informacyjną, wydatki są większe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH