Tadeusz Szuba: promocja bywa różnoraka. Najefektywniejsza jest łapówkarska

POLITYKA LEKOWA

Autor: Tadeusz Szuba/rynekaptek.pl   03-03-2011, 07:02

Tadeusz Szuba: promocja bywa różnoraka. Najefektywniejsza jest łapówkarska

Ponieważ lekarze zgodnie ze swym wykształceniem mają ogromną wiedzę farmakologiczną i znikomą ekonomiczną, na styku sprzedawca - nabywca nie ma równowagi.

- Producenci leków mają wielkie pole do osiągania nadmiernych i niezasłużonych zysków. A fundusze na zdrowie i leki są skromne – pisze dr Tadeusz Szuba, konsultant sejmowej Komisji Zdrowia w sprawie ustawy refundacyjnej.

- Mechanizm wyzysku cenowego w farmacji nie jest prosty – dodaje.

O ustawie
Proponowana ustawa nie eliminuje nieuczciwości, ale znacznie ją utrudnia. Cena leku ma być wszędzie jednakowa - precz z lekami tu i tam za złotówkę i wszelakim cwaniactwem nakłaniającym do stosowania leków droższych i często gorszych. Kto chce konkurować ceną, niech ją obniża jawnie, czytelnie, jednakowo w całym kraju, nie pokątnie. Niech zniżka ceny leku drogiego nie stwarza złudy, że lek jest tani.

Rząd w zakresie leków refundowanych dokłada starań, by chronić budżet państwa i pacjentów. Efektywność tych starań jest dalece niedostateczna.

Projekt jest napisany źle. Mógłby być napisany lepiej. Zupełnie niepotrzebnie obraża tysiące przykładnych lekarzy, aptekarzy, dobrze pracujących hurtowników, wielu producentów tanich i drogich, którzy niczego złego nie robią. Należałoby bardzo wiele w projekcie poprawić.

Ale to wymagałoby lepszych autorów i sporo czasu. A więc trzeba cieszyć się tym, co jest i jak najrychlej nadać rangę ustawy projektowi niedoskonałemu, ale znacznie ujarzmiającemu warcholstwo cenowe.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH