Tańsze leki z importu równoległego

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   18-02-2011, 09:39

Dla firm sprowadzających leki z zagranicy najważniejsze jest, że w przyjętej 16 lutego przez Parlament Europejski dyrektywie mającej zapobiegać handlowi podrabianymi farmaceutykami, nie znalazł się zapis zakazujący przepakowywania leków - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Firmy wykorzystują fakt, że producenci różnicują ceny w różnych krajach. Kupują zatem lek za granicą, przepakowują i sprzedają po niższej cenie, niż specyfik produkowany na polski rynek przez koncern farmaceutyczny.

Obecnie sprzedaż preparatów trafiających w ten sposób do Polski stanowi zaledwie 1 proc. całego handlu lekami. W krajach europejskich jest to od 15 do 21 proc. Szacuje się, że import równoległy w Polsce może w perspektywie najbliższych 5 lat osiągnąć 3-5 proc. udziału w rynku hurtowym leków.

Głównymi importerami leków w Polsce są Delfarma, InPharm, Blaufarma oraz Forfarm. Należy do nich 90 proc. rynku, który według raportu IMS Health wzrósł w 2010 roku o 73 proc. Wartość sprzedaży tych leków osiągnęła niemal 206 mln zł i była o 87 mln zł wyższa, niż rok wcześniej.

- Od ponad 30 lat równoległa dystrybucja leków przynosi znaczne korzyści ekonomiczne dla rządom i pacjentom w Europie.
Przeprowadzone w Polsce w 2010 roku analizy wykazały, że w latach 2005-2009 dzięki importowi równoległemu pacjenci, szpitale i NFZ zaoszczędzili blisko 300 mln zł - ocenia Tomasz Dzitko, prezes Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL). 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH