Terapia biologiczna dla dzieci z nieswoistymi zapaleniami jelita - trudna dostępność

POLITYKA LEKOWA

Autor: RR/rynekaptek.pl   15-03-2011, 13:11

Terapia biologiczna dla dzieci z nieswoistymi zapaleniami jelita - trudna dostępność Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita J-elita apeluje do NFZ o ułatwienie pacjentom poniżej 18. roku życia, którzy cierpią na chorobę Leśniowskiego-Crohna, dostępu do nowoczesnej terapii biologicznej.

Towarzystwo J-elita skupia lekarzy i dzieci dotknięte chorobą Leśniowskiego-Crohna, a także ich rodziców. Apeluje o obniżenie kryteriów włączania pacjentów do programu terapeutycznego. 

Specjaliści wskazują, że wczesne rozpoczęcie u tych dzieci leczenia biologicznego, to jedyna szansa na zahamowanie wyniszczającego organizm procesu zapalnego oraz na uniknięcie okaleczających operacji usuwania jelita, wyłaniania stomii i związanych z tym powikłań.

– Uzyskanie przez chore dziecko liczby punktów pozwalającej na zakwalifikowanie do programu, w rzeczywistości oznacza objęcie leczeniem dziecka znajdującego się już w bardzo złym stanie zdrowia, co utrudnia osiągnięcie oczekiwanych efektów terapii w krótkim okresie – mówi dr hab. Piotr Albrecht, pediatra gastroenterolog z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes oddziału mazowieckiego Towarzystwa J-elita.

Dodaje, że ze względu na wieloletni przebieg choroby i jej destrukcyjny wpływ, zarówno na organizm, jak i psychikę dzieci i młodzieży, tylko wcześniejsze rozpoczęcie leczenia może przynieść pozytywne rezultaty. Dlatego uważa, że należy dążyć do zwiększenia dostępności leczenia biologicznego w pediatrii.

Spośród krajów europejskich, w Polsce leczenie biologiczne jest najtrudniej dostępne. Dużo łatwiej o nie, nie tylko w krajach starej Unii, ale również w Czechach, Słowacji, czy Rumunii.

– Dzieci nie leczone odpowiednio dziś, jutro będą wymagać leczenia powikłań, nauczania indywidualnego, nie ukończą studiów i w konsekwencji zasilą grupę inwalidów i rencistów – przekonuje dr Małgorzata Mossakowska, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa J-elita.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH