Transplantolodzy: wprowadzenie zamienników to ryzykowny krok

POLITYKA LEKOWA

Autor: Fakty TVN/rynekaptek.pl   25-05-2017, 09:38

Transplantolodzy: wprowadzenie zamienników to ryzykowny krok Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Twierdzenie pana ministra zdrowia, że identyczność substancji chemicznej oznacza identyczność leku nie jest zgodne z prawdą - mówi prof. Zbigniew Włodarczyk, specjalista transplantologii klinicznej.

Wieloletni członek Krajowej Rady Transplantacyjnej tłumaczy jednocześnie, że przy lekach ważne są też takie elementy, jak proces produkcji, a nie tylko substancja czynna leku.

W środę 24 maja br., wiceminister Marek Tombarkiewicz tłumaczył się ze wzrostu cen niektórych leków oryginalnych, zapobiegających odrzutom przeszczepów. Resort zdrowia podjął decyzję o wprowadzeniu tańszych zamienników, których jednak skuteczności działania nie gwarantują sami lekarze.

Jak podają Fakty TVN, wątpliwości do to tej decyzji mają transplantolodzy: - Jeżeli nikt nie zna leku, bo lek się dopiero pojawił, to jest ryzyko stosowania - ostrzega prof. Kazimierz Ciechanowski z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie.

Swoje obawy wyraża także nefrolog i transplantolog, dr Monika Kraśnicka, która wskazuje, że nie ma pewności, iż zamienniki zadziałają.

Jak przyznał wiceminister podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Zdrowia, resort rozmawiał z  producentami leków immunospupresyjnych, część z nich zadeklarowało obniżkę cen leków do poziomu ceny wprowadzonych odpowiedników.

Więcej: https://fakty.tvn24.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH