Trudniej o środki pomocnicze

POLITYKA LEKOWA

Autor: naszemiasto.pl/rynekaptek.pl   14-03-2011, 15:39

Trudniej o środki pomocnicze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ ogranicza dostęp do środków pomocniczych dla osób cierpiących m.in. na nietrzymanie moczu i pacjentów ze stomią – informuje portal naszemiasto.pl.

 

Od 1 stycznia 2011 wnioski aptek ubiegających się o zawarcie umowy z NFZ są odrzucane. Praktyka ta wpływa niekorzystnie na możliwości zaopatrywania się przez osoby niepełnosprawne i przewlekle chore, które zgodnie z konstytucją powinny być objęte szczególną ochroną. Ponadto przeczy zasadzie równego traktowania i wolnej konkurencji.


Obecnie osoby korzystające z pieluchomajtek, pieluch anatomicznych czy worków stomijnych, muszą zaopatrywać się w aptece (lub sklepie medycznym), która podpisała umowę na sprzedaż środków pomocniczych przed 1 stycznia 2011 roku. Refundacja tego typu produktów przysługuje min. chorym na nowotwory oraz osobom z upośledzeniem psychicznym lub wadami rozwojowymi.


„Sytuacja, w której znaleźli się obecnie świadczeniodawcy może naruszać obowiązujący w naszym kraju porządek prawny. Odmowa rejestracji podwykonawców stoi w sprzeczności nie tylko z Konstytucją, ale także z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej” – przekonuje naszemiasto.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH