Trzecia droga: ograniczony egalitaryzm

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   29-03-2011, 06:43

Trzecia droga: ograniczony egalitaryzm Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Analitycy Agencji HTA muszą być w stanie odpowiedzieć na trudne pytanie, ile warte jest życie ludzkie.

Kiedy coraz powszechniejsze stało się stawianie pytania wśród polityków i decydentów, czy możemy sobie pozwolić na finansowanie wszystkich terapii, zaczęto tworzyć agencje HTA, które miały pomóc w podejmowaniu trudnych decyzji. Szczególnie w przypadku chorób nowotworowych, w tym onkologii paliatywnej, gdzie trudno jest ocenić skuteczność terapii, a wyniki nie wypadają zbyt obiecująco.

Równie mało można powiedzieć o bezpieczeństwie takich leków, ponieważ na ogół są przebadane na małej populacji pacjentów. Również powstała w 2005 roku polska Agencja Oceny Technologii Medycznych ocenia terapie pod kątem skuteczności, bezpieczeństwa, ale i efektywności kosztowej.

Onkologiczne tsunami
- Obecnie przeżywamy onkologiczne tsunami. 10 lat temu na rynku był dostępny jeden „szlagierowy” lek przeciwnowotworowy. Dzisiaj jest ich ponad tuzin. W przygotowaniach są setki kolejnych leków. Równie szybko i systematycznie rosną nakłady na nie – ocenia prezes polskiej Agencji Oceny Technologii Medycznych Wojciech Matusewicz i podaje przykłady:

- Sukcesowi leczenia raka jelita grubego w ostatnich latach towarzyszy zawrotny 300-400. krotny wzrost ceny leków tylko w pierwszych 8 miesiącach leczenia. Amerykanie wyliczyli, że przedłużenie życia o 1,2 miesiąca warte jest 80 tys. dolarów na pacjenta. O jeden rok – 800 tys. dolarów. Na przedłużenie życia 550 tys. obywateli USA chorych na nowotwory potrzeba  500 mld dolarów.

Prezes Matusewicz podał także przykład, jak koszty terapii wpływają na decyzje o ich finansowaniu. Przypomniał niedawny raport FDA oceniający, że jeden z leków stosowanych w onkologii ma szereg działań niepożądanych i jest nieskuteczny w raku przerzutowym piersi: - Oczywiście wiedziano od dawna, że ten lek ma działania niepożądane, a w leczeniu paliatywnym jego skuteczność jest ograniczona. Jednak prawdziwym powodem zaprzestania jego finansowania było to, że Amerykanie wydają na ten lek 1 mld dolarów rocznie. Elementy finansowe pojawia się na każdym kroku.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH