Ubędzie suplementów na aptecznych półkach

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   03-08-2009, 10:46

 Ubędzie suplementów na aptecznych półkach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

1 stycznia 2010 wiele suplementów np. witamin, dermokosmetyków czy preparatów na odchudzanie może zniknąć z aptecznych półek, ponieważ producenci tych z pogranicza suplementu i leku tylko do końca roku maja czas na przerejestrowanie swoich wyrobów.

Gra idzie o dużą stawkę bo według szacunków co najmniej połowa artykułów sprzedawanych w aptekach to suplementy diety. W 2008 roku Polacy wydali na nie 1,7 mld zł.

31 grudnia 2009 r. upływa termin wyznaczony przez Ministerstwo Zdrowia producentom na przerejestrowanie tzw. produktów z pogranicza – mają zostać zarejestrowane jako leki. Wojciech Łuszczyna z Urzędu Rejestracji Leków przyznaje, że wielu producentów nie zdążyło dopełnić procedury. Ci twierdzą, że prawo jest niejasne – podaje Gazeta Prawna.

Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego domaga się wydłużenia okresu przejściowego do końca 2014 roku. Jej przedstawiciele poskarżyli się w ministerstwie na brak kryteriów, co jest suplementem, a co już lekiem.

– Nie ma kryteriów uwzględniających zarówno rodzaj substancji czynnych, jak i wielkość dawki. Wydłużenie okresu dostosowawczego pozwoli przeprowadzić skomplikowaną i wydłużoną procedurę rejestracji przy zachowaniu płynności produkcji oraz zaopatrzenia rynku – uzasadnia Dariusz Nowicki, dyrektor Izby.

Resort zdrowia nie udzielił jeszcze Izbie odpowiedzi. Aby wprowadzić do obrotu suplement diety, nie trzeba uzyskiwać pozwoleń, jak to jest w przypadku leków. Wiele firm farmaceutycznych decyduje się więc na rozpoczęcie działalności na łatwo dostępnym rynku suplementów. Wymagania rejestracyjne sprowadzają się do powiadomienia głównego inspektora sanitarnego, że produkt będzie sprzedawany.

Żeby suplement był lekiem firma musiałby wykonać wiele kosztownych badań potrzebnych do wpisania na listę leków, dlatego dużo bardziej opłaca się sprzedawać preparat jako suplement.

– W 20 proc. przypadków mamy wątpliwości, czy suplement nie powinien być zarejestrowany jako lek – mówi GP Jan Bondar, rzecznik GIS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH